Son Dakika

Kanser hastalarına yeni umut

Kök hücre ve hücresel tedavi alanında yaptığı çalışmalar ile dünya çapında başarı elde eden Prof. Dr. Ercüment Ovalı, kanser hastalarına umut olacak genetiği değiştirilmiş hücre ürettiklerini (Car T Hücre Tedavisi) açıkladı.
Kanser hastalarına yeni umut

Acıbadem Labcell Hücre Laboratuarı Direktörü ve Acıbadem Altunizade Hastanesi Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, tüm dünyada büyük ses getirecek yeni çalışmasının müjdesini İstanbul’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Katılımlı Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi’nde verdi.

Ercüment Ovalı, kanserle hastanın kendi hücrelerini savaştırma yöntemlerinden biri olan genetiği değiştirilmiş hücre (Car-T Hücre Tedavisi) üretmeyi başardıklarını, böylece Türkiye’nin bölgede tek uygulayıcı olacağını söyledi.

Aynı zamanda nefes alan bu hücrelerin vücuda bir kez verilirken yıllar boyu kişiyle birlikte yaşayabileceğini ve onu kansere karşı korumaya devam edebileceğini belirten Ovalı, “Car-T hücrelerini yani genetiği değiştirilmiş hücreyi üretmeyi başardık. Lösemi, lenfoma ve myeloma hastalığının tedavisinde çok büyük bir aşama kaydedilecek. ABD’de üç yılı aşkın süredir uygulanan ve çok yüksek maliyeti olan bu tedavi seçeneğine hastalar artık çok daha uygun bedellerle ulaşabilecekler” diye konuştu.

CANLI KOPYALAMA YÖNTEMİ ARTIK ÇOK KOLAY

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Ganime Aydeniz ise canlı kopyalama yöntemini kolay hale getiren bir metot geliştirdiklerini belirtti.

Uluslararası bilim insanlarının katıldığı kongrede canlı türlerini kopyalamayı kolaylaştıran metotlarını tüm dünyaya duyuran Dr. Elif Ganime Aydeniz, ilk olarak 1997 yılında Dolly isimli koyunun klonlandığını ama uzun süre yaşamadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bir canlının, birebir kopyasını yapabilmek için bazı kriterler var; bunlardan biri de mitokondriyal DNA dediğimiz DNA. Biz kopyalamada tüm sorunları aşabilen ve eski yönteme göre çok daha kolay olan bir teknikle ekip olarak bunu gerçekleştirdik. Patent başvurusu yapılmış olan bu metotta eski yöntemlerin aksine kopyalanmak istenen hücrenin çekirdeği değil bütünü kullanılmış ve daha da önemlisi kopyalamada standart dişi yumurtası yerine çekirdekleri çıkartılmış döllenmiş yumurta kullanılarak tam ve efektif bir kopyalama başarılmıştır.”

En büyük amaçlarının insanlığa hizmet etmek olduğunu vurgulayan Aydeniz, bu çalışmanın yıllarca organ sırasında bekleyerek yaşamlarını kaybeden kişilere de umut olacağını belirtti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.