Son Dakika

Karaciğer yağlanmasının en büyük sebebi fazla kilolar

Karaciğer yağlanmasına dikkatleri çeken Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Esin Ünlü, “En büyük sebebinin kilo alımı olduğunu ifade ederek her geçen gün Türkiye’deki insanların da bu sıkıntıyla karşı karşıya kalıyor.” şeklinde konuştu

Karaciğer yağlanmasının en büyük sebebi fazla kilolar

Burak Çolo/Diriliş Postası

Amerika ve bazı batı toplumlarında kilolu insanların oranı yüzde 35 ve 40’lara ulaştığını ifade eden uzmanlar, kilo artışı oldukça vücudun her yerinde olduğu gibi karaciğerde de yağlanmanın meydana geldiğini söyledi. Yağın birikmesiyle vücudun belli yerleri kalınlaştığı gibi karaciğerin de büyümekte olduğunu belirten Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Esin Ünlü, “Yağlı karaciğer sıkıntısı şuanda toplumumuzda artış gösteren bir durum. Karaciğerde de normalde bir miktar yağdan fazla bulunması sıkıntının olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun teşhisi de genellikle ultrasonla veya karaciğerden parça alıp incelemekle konulmaktadır.” diye konuştu.

Karaciğer yağlanmasının dereceleri var

Karaciğer yağlanmasında karaciğerin büyüklüğü normalin üzerine çıkar ve ultrason görünümü değişir diyen Ünlü, “Her karaciğer yağlanmasından korkmuyoruz. Bunun da kendi içinde dereceleri var. 1’inci derece yağlanma genellikle diyetle düzelebilir ve çok önemli kabul edilmez. Fakat 2’nci ve onun üzerindeki derecelerde yağlanmalar karaciğerin enzimleri yükseldiğini göstermektedir. Bu enzimlerde yükseklik varsa başka sebepler de olabilir mi diye hastalığın öyküsünü, muayenesini ve kliniğini bütün olarak değerlendiriyoruz. ‘Türkiye’de sık olduğu için enzimler yüksekse özellikle Hepatit B ve C var mı?’ diye araştırıyoruz. Bir de karaciğerin vücudun yaptığı bazı hastalıklara otoinmül hepatit diyoruz. Bunların hepsi negatifse direk bu enzim yüksekliğini yağlanmaya bağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar