Son Dakika

Kars'ta felçli hastalar için 'robot'lu destek

Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesinde bulunan 'Robot Yardımlı Yürüyüş Eğitim Sistemi' felç, omurilik yaralanması, MS gibi vakaların tedavilerine destek sağlıyor.
Kars'ta felçli hastalar için 'robot'lu destek

Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesine 2 yıl önce getirilen 'Robot Yardımlı Yürüyüş Eğitim Sistemi', o günden bu yana Ağrı, Ardahan, Iğdır ve çevre illerdeki felç, omurilik yaralanması, multipl skleroz (MS) gibi hastalıklarda yaklaşık 45 kişinin sağlığına kavuşmasına yardımcı oldu.

Engelli hastalarda kas gücü, eklem hareket açıklığı ve yürüme fonksiyonunu daha iyi seviyelere çıkartmak amacıyla tasarlanan sistem, iyileşmede büyük kolaylık sağlıyor.

Hastaların durumuna göre kendisini otomatik olarak ayarlayabilen robot, senkronize şekilde aktif geliştirilmiş sanal gerçeklik yazılımıyla hastanın yürüyüş bandında yürümesini sağlıyor.

KAÜ Hastanesi Başhekimi Yakup Baykuş, 'Türkiye'de birçok hastanede olmayan bir sistem, bu sistemin varlığı sayesinde yaklaşık 45 hasta başarılı bir şekilde tedavi edildi.' dedi.

CİHAZDAN DOĞU ANADOLU'DA BAŞKA YOK

Robot Yardımlı Yürüyüş Eğitim Sistemi sayesinde hastaların başka merkezlere sevk edilmesine gerek kalmadığını belirten Baykuş, '8 kişilik ekiple hastalarımıza hizmet verilmektedir ve üçüncü basamak fizik tedavi ünitemiz her türlü fizik tedavi hastalarına hizmet verebilecek kapasitededir. Cihazımız Doğu Anadolu Bölgesi'nde tek.' diye konuştu.

KAÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi Fizyoterapisti Cevdet Bozbıyık ise cihazın hastaneye gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, cihazın özellikle yetişkinler için tasarlandığını belirtti.

Bozbıyık, 'Robotumuzu felç, omurilik yaralanmaları multipl skleroz gibi hastalıklarda hastanın yürüme fonksiyonunu, eklem hareket açıklığını ve kas gücünü artırmak amacıyla kullanmaktayız.' dedi.

Yürüme bozukluğu olan hastalarda başarılı sonuçlar alındığını söyleyen Bozbıyık, 'Günlük 8-10 hasta alabiliyoruz, yürüme bozukluğu olan hastalarımızın hemen hepsinde bu tedaviyi uyguluyoruz. Şimdiki hastamız yüksekten düşme omurilik yaralanması tanısıyla bize geldi. Geldiğinde tekerlekli sandalyeyle gelmişti, şu an mobilize ettik ve kendi başına yürüyor. Doğru ve doğal yürüme oluşması için hastamıza robot takviyesi yapıyoruz.' dedi.

HASTALARIN YÜZDE 80'İNDE OLUMLU SONUÇ ALINIYOR

Sistemin bölge illere de hizmet verdiğini vurgulayan Bozbıyık, 'Iğdır, Ardahan, Ağrı civarından yoğun talep oluyor. Robotun gelmesinden bu yana ortalama 45-50 hastayı tedaviye aldık ve bunların yüzde 80'inde olumlu sonuç elde ettik' dedi.

Robot Yardımlı Yürüyüş Eğitim Sistemi'nde tedavi gören Emine Aydemir ise bir kaza sonucu hastaneye geldiğini ve tedavi gördüğünü belirtti.

Robotla yürüyüşünün daha da iyiye gittiğini anlatan Aydemir, '3 aylık tedavi süreci öncesi hiç yürüyemiyordum. Robotla yürüyüşüm çok düzeldi, gelişti. Artık sağlıklı olduğum dönemlerdeki gibi yürümeye başladım. Robot tedavi sürecimi hızlandırıyor.' şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.