Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Ketojenik diyet nedir? Ketojenik beslenme diyeti özellikleri nelerdir?

Sağlıklı beslenme konusunda dikkat eden vatandaşlar diyet türleri hakkında detayları merak ediyor. Bu kapsamda "ketojenik diyet nedir? Ketojenik beslenme diyeti özellikleri nelerdir?" sorularına cevap arıyor. İşte, Ketojenik diyet hakkında bilinmesi gerekenler...

Ketojenik diyet nedir? Ketojenik beslenme diyeti özellikleri nelerdir?

Kış aylarının gelmesiyle birlikte kilo sorunu yaşayanlar diyet türlerini inceleyerek zayıflamak istiyor. Fazla kilolardan sağlıklık beslenme ve yapılan diyetlerle zayıflamak isteyenler konuyla ilgili internet üzerinden araştırma yapıyor. bu bağlamda, Ketojenik diyet nedir? Ketojenik beslenme diyeti özellikleri nelerdir? sorularına cevap arıyorlar. İşte herkes tarafından merak edilen sorulann cevabı…

Ketojenik diyeti düşük karbonhidratlı diyetlerle birçok yönden ortak noktaları olan çok düşük karbonhidrat içeren fakat yüksek yağ barındıran bir diyettir. Ketojenik Diyet hakkında daha fazla bilgi için yazımıza göz atın!

Ketojenik diyet, çok düşük karbonhidrat içeren fakat yüksek yağ barındıran bir diyettir. Bu diyet çeşidi karbonhidrat alımını büyük ölçüde azaltmayı ve bu kesintiyi yağ ile değiştirmeyi amaçlar. Karbonhidrattaki bu azalma, vücudunuzu ketoz adı verilen bir metabolik duruma getirir. Bu metabolik fazda, vücudunuz enerji için yağ yakma konusunda inanılmaz derecede istekli hale gelmektedir. Aynı zamanda vücut yağı karaciğerde, beyne enerji sağlayabilen ketonlar haline getirmeye başlar.

Ketojenik diyette neler yenir?

Ketojenik diyet listesi balık, et, tereyağı, yumurta, fındık, peynir, krema ve kuruyemişler, sağlıklı yağlar (sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve avokado yağı vb.), avokado, düşük karbonhidratlı sebzeler, tuz, biber ve çeşitli sağlıklı bitki ve baharatlar içermektedir.

Ketojenik diyet türleri

Standart, Döngüsel, Hedefli ve Yüksek Proteinli olarak çeşitleri mevcuttur.

Birkaç farklı versiyon ketojenik diyet örneği bulunmaktadır:

• Standart ketojenik diyet (SKD): Bu çok düşük karbonhidratlı, orta proteinli ve yüksek yağlı bir diyettir. Genellikle % 75 yağ, % 20 protein ve sadece % 5 karbonhidrat içermektedir. (1)

• Döngüsel ketojenik diyet (DKD): Bu diyet tipi, yüksek karbonhidrat dönemleri ile ketojenik günlerin harmanlanması ile oluşmaktadır. 2 yüksek karbonhidrat gününün ardından 5 ketojenik gün gelmektedir.

• Hedefli ketojenik diyet (HKD): Bu diyet, antrenmanlar doğrultusunda diyete karbonhidrat ekleyebilmeyi sağlar. Ketojenik diyet yemekleri yenilmesinin yanı sıra karbonhidrat içeren yiyecekler de egzersiz oranına göre tüketilebilmektedir.

• Yüksek proteinli ketojenik diyet: Bu tip, standart ketojenik diyete benzer, ancak daha fazla protein içerir. Bu oran genellikle % 60 yağ, % 35 protein ve % 5 karbonhidrattır.

Bununla birlikte, sadece standart ve yüksek proteinli ketojenik diyetler yoğun olarak çalışılmıştır. Döngüsel veya hedefe yönelik ketojenik diyetler daha ileri yöntemlerdir ve temel olarak vücut geliştiriciler veya sporcular tarafından kullanılır.

Çoğunlukla kişiler standart ketojenik diyet (SKD) uygulamaktadır, ancak aynı prensiplerin çoğunluğu diğer versiyonlar için de geçerli olabilmektedir.

Etkinliği kanıtlanmış kilo verme yöntemlerini öğrenmek için “Bilimsel Olarak Kanıtlanan Kilo Verme Yolları” yazısına mutlaka göz atın!

Ketojenik diyet faydaları ve etkileri

20’nin üstünde çalışma ketojenik diyetin kilo kontrolü ve hatta diyabet, kanser, epilepsi ve Alzheimer hastalığına karşı faydaları olabileceğini ortaya koymuştur. Ketojenik diyetler iyileşmeye yardımcı olabilen diyet çeşitleri arasında yer almaktadır.

Ketojenik beslenme kilo vermeye de yardımcı olabilmektedir. Ketojenik diyet uygulamak, kilo vermek ve hastalıklar için risk faktörlerini azaltmak için etkili bir yoldur. (2)

Aslında, araştırmalar ketojenik diyetin sıklıkla önerilen düşük yağlı diyete göre çok daha üstün olduğunu göstermektedir. Dahası, diyet o kadar yoğundur ki, kalori saymadan veya yiyecek alımını takip etmeden kilo verebilirsiniz.
Çalışmalara göre, ketojenik diyet yapanlar, kalori kısıtlı düşük yağlı diyet yapanlara göre 2.2 kat daha fazla kilo vermiştir. Trigliserit ve HDL kolesterol düzeyleri de düzelmiştir.

Ayrıca akademik çalışmalarda, ketojenik diyet yapan insanların, Diabetes UK tarafından önerilen diyete göre 3 kat daha fazla kilo verdikleri bulunmuştur.

Ketojenik diyette size yardımcı olacak takviye ürünler

Ketojenik diyetin eksojen ketonlar ile desteklenmesi veya Hindistan cevizi yağı gibi ürünlerin (ketonlara ayrılabilen ve MCT içeren) tüketiminin artırılması, düşük karbonhidrat tüketilmese bile keton seviyelerini yükseltir. Tipik ketojenik diyetler, düşük karbonhidrat alımından dolayı sürekli olarak keton üretimine neden olur. Daha yüksek keton seviyeleri hedefleniyorsa diyet, eksojen ketonlarla da takviye edilebilir veya daha yüksek karbonhidrat alımına sahip MCT (orta zincirli trigliseritler) ketojenik diyeti de tercih edilebilir.

Ketojenik diyet nedir Ketojenik beslenme diyeti özellikleri nelerdir