Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kış hastalıklarına hazırlıksız yakalanmayın

Kış hastalıklarına hazırlıksız yakalanmayın

Havaların soğuması, birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Kapalı ve kalabalık ortamlarda geçirilen zamanın uzaması, enfeksiyonların yayılmasına yol açıyor. Kışın artan hastalıklara hazırlıksız yakalanmamak için, mevsimsel değişimlerle zayıf düşen bağışıklık sistemini güçlendirmek büyük önem taşıyor.

Soğuk algınlığını griple karıştırmayın

Sonbahar ve kış aylarında sıklıkla görülen soğuk algınlığı, genellikle gribal enfeksiyonlarla karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı daha çok burun akıntısı, hapşırık, hafif bir boğaz ağrısı ve halsizlik belirtileriyle kendini göstermektedir. Hastaların çoğu soğuk algınlığını basit birkaç ilaç yardımıyla ayakta atlatabilmektedir. Grip ise aşırı halsizlik, ateş, öksürük, sırt ağrısı belirtileriyle ortaya çıkmakta ve kişiyi yatağa düşürebilmektedir. Tanı konulduktan sonra 48 saat içinde uygun tedavi uygulanırsa hastalık daha rahat atlatılmaktadır.

Gebelik döneminde gribe yakalanmamak için gerekli önlemler mutlaka alınmalıdır. Ancak anne adayları dikkat etmesine rağmen grip sorunu ile karşı karşıya kaldıklarında bol sıvı alarak dinlenmelerine özen göstermelidir. Ateş ve ağrı durumlarında parasetamol içeren ilaçlar kullanılabilir. Burun tıkanıklığına karşı tuzlu su veya kısa süreli olarak burun damlaları uygulanabilir. Sıcak su buharı ile buğu ilaçlarının kullanımı solunum ve burun tıkanıklığını rahatlatacaktır. Bitkisel ürün ve vitamin takviyesi kullanımı konusunda mutlaka doktora danışılmalıdır.

Öksürük gelir geçer demeyin

Öksürük, kış aylarında sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Kuru karakterle başlayabilen öksürük bazen 3 aya kadar sürmektedir. Grip sonrası solunum yollarının aşırı tepki göstermesi sonucu yaşanabildiği gibi sigara içenlerde, kronik akciğer rahatsızlığı olan kişilerde veya bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda görülebilmektedir. “Yaş öksürük” olarak ifade edilen kreşeli öksürüğün ilerlemesi, zatürreye kadar giden ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Bu öksürük türüne; yüksek ateş, nefes almakla artan göğüs ağrısı, kusma ve titreme gibi bulgular da eklendiğinde zatürreden şüphelenilmektedir.

Etiketler