Son Dakika

Kış soğuklarına en doğal çözüm

BEE'O Propolis Genel Müdürü Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, kış aylarının hastalanmadan atlatılması ve bağışıklığın güçlendirilmesi için propolis tüketilmesini öneriyor.
Kış soğuklarına en doğal çözüm İHA

Kışın soğuk havalarının iyice hissedilmeye başladığı bu aylarda solunum yolları hastalıklarının tedavisi için ‘Anadolu Propolisi’ tüketilmesini öneren Gıda Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, propolisin bağışıklık düzenleyici etkileri olduğunu ifade etti.

Vücut direncinin azalmaya başladığı soğuk kış aylarında birçok hastalık, hem yetişkinleri hem de çocukları etkisi altına alıyor. BEE'O Propolis Genel Müdürü Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, grip, nezle, geniz akıntısı, soğuk algınlığı gibi hastalıklarla baş eedebilmek için düzenli olarak propolis tüketmeyi tavsiye etti. 

'PROPOLİS ÖNERİYORUM' 

Yapılan bilimsel araştırmalarla propolisin birçok biyolojik aktivitesi olduğunun kanıtlandığını belirten Samancı, 'Propolis antioksidan, antimikrobiyal, antiviral, antiinflamatuvar, antiseptik, antitümor ve antiülser etkileri, insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler gösteriyor. Özellikle kış aylarında düzenli olarak propolis tüketmek, bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı korunmamızı sağlıyor. Propolisin bağışıklığı düzenleyici etkileri bizi virüs ve mikroplardan koruyarak, savunma mekanizmamızı güçlendiriyor. Kış aylarını hastalanmadan atlatmak ve bağışıklığı güçlendirmek için herkese propolis tüketmeyi öneriyorum' ifadelerini kullandı. 

Propolisin kaynağının ve nasıl üretildiğinin de önemine değinen Samancı, propolis bileşiminin elde edildiği coğrafi bölgeye ve bitkisel kaynağa göre değişkenlik gösterdiğinin altını çizdi. 

'PROPOLİSİ ARAŞTIRMALI, DOĞRU ÜRETİNMİŞ OLANINI TÜKETMELİYİZ' 

İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’te diğer ülkelerden elde edilen propolisler ve Anadolu Propolisi karşılaştırılarak araştırma gerçekleştirdiklerini bildiren Samancı, 'Araştırmamızın sonuçlarına göre, Anadolu propolisi, sahip olduğu fenolik flavonoid bileşenlerle, çok özel bir antioksidan ve antibakteriyel profile sahip. Bu nedenle tükettiğimiz her şeyde olduğu gibi propolisi de araştırmalı ve doğru işlemlerle üretilmiş olanı tüketmeliyiz. Aksi halde, doğal ve katkısız adı altında satılan sahte ürünlerden de zarar görebiliriz.' şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.