Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık: Kan nakliyle koronavirüs tedavisine başlıyoruz

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, koronavirüsle mücadele kapsamında süreci başından beri takip ettiklerini belirterek, 300 sahra hastanesi kurulacağını açıkladı. Kınık, koronavirüs tedavisinde kan nakli yoluyla yeni bir yöntem uygulanacağını duyurdu.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık: Kan nakliyle koronavirüs tedavisine başlıyoruz

Çin’in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını Türkiye’de 131 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Ülke genelinde toplam vaka sayısı ise 9 bin 217’ye ulaştı. Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmaların yanı sıra Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, kan nakliyle koronavirüs tedavisine başlanacağını söyledi.

Kızılay Genel Başkanı Kınık, salgının Çin’de ortaya çıktığı günden itibaren takipte olduklarını belirterek, bir afet operasyon merkezi oluşturduklarını ifade etti.

“300 SAHRA HASTANESİ DAHA HAZIRLIYORUZ”

Salgının Türkiye’de görülmeye başladığı ilk günden itibaren Sağlık Bakanlığı ile koordine olarak çalıştıklarını anlatan Başkan Kınık “150 sahra hastanesini teslim etmiştik, şimdi 300 sahra hastanesi daha hazırlıyoruz.” dedi.

“50 MİLYON LİRA AYIRDIK”

Kınık, 65 yaş üstü için sokağa çıkma yasağı uygulamasının getirilmesiyle İçişleri Bakanlığı’nın kurmuş olduğu Vefa gruplarıyla işbirliği içinde olduklarını söyledi. “Zaten sahadayız” diyen Kınık, ihtiyaç sahipleri için ilk etapta 50 milyon lira ayırdıklarını duyurdu.

KAN NAKLİYLE KORONA TEDAVİSİ

Koronayla mücadelede birçok ülkenin de gündeminde olan ‘plazma tedavisi’ için önemli açıklamalarda bulunan Kınık, “Hastalığı geçirmiş ve iyileşmiş, kanında da 2 haftadır virüs bulunmayan gönüllü bağışçılarımızı alıyoruz ve plazmalarını alıyoruz. Sıvı kısmını alıp diğer kısmını geri veriyoruz. Plazmada ne var? İmmunglobolin dediğimiz antikorlar var. Bu immunglobilinler, yoğun bakıma alınmış, solunum sıkıntısına girmiş, durumu kötüye giden riski yükselmiş vatandaşlarımız için onu uçurumun kenarından çekip alabilecek bir tedavi edici özelliği var.” dedi.

İlk grup hastalarının iyileşmeye başladığını belirten Kınık, bu hastalarla temas kuracaklarını belirterek ” Gönüllü olacak vatandaşlarımızın plazlamalarını alacağız sofistike bir lojistik sistemle. Çünkü bunlar saatler içinde yoğun bakımlarda durumları kötüleşen insanlara yetiştirilmesi gerekiyor.” dedi.

TEDAVİ İÇİN TARİH VERDİ

Bu haftayı hazırlık sürecinde geçireceklerini belirten Kınık, sonraki hafta da yavaş yavaş iyileşmiş olan hastalardan bu plazmaların alınmaya başlanacağını duyurdu.

GÜNDE 4 BİN KORONA TESTİ YAPABİLECEK CİHAZ DEVREDE

İlk vaka çıktığı anda Sağlık Bakanlığı’na bu altyapı sistemimizin kullanılmasını teklif ettik. Bir taraftan bizim kan hizmetleri için ihtiyaçlarımız devam ediyor ama acil ameliyatlar hariç operasyonlar ertelenince günlük 9 binden 4 bin ünite kana ihtiyaca düşünce günde 4 bin korona testi yapabilecek bu cihazlarımızı Sağlık Bakanlığı’na teslim ettik. Bizim cihazlarımız ama Sağlık Bakanlığı işletiyor.

 

Kaynak : HABERTÜRK