Son Dakika

Kızılay'ın kan bağışı çağrısına vatandaşlardan yoğun ilgi

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık'ın, sosya medya hesaplarından önceki gün 'Acil Duyuru' başlığıyla yaptığı kan bağışı çağrısına tüm Türkiye'den yanıt geldi.
Kızılay'ın kan bağışı çağrısına vatandaşlardan yoğun ilgi AA

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık'ın, kış koşulları nedeniyle kan bağışının azaldığını belirterek önceki gün sosyal medya hesaplarından yaptığı acil çağrının hemen ardından, vatandaşlardan kan bağışına yoğun ilgi gösterildiği bildirildi.

Kızılay'dan yapılan açıklamada, Kınık'ın, sosyal medya hesaplarından yaptığı kan bağışı çağrısına tüm Türkiye'den yanıt geldi.

Çağrının hemen sonrasında bağışlarda önemli artış yaşandığı aktarılan açıklamada, tedavi bekleyen hastaların kan ihtiyacının karşılanması, kan stoklarının tamamlanması için bu hassasiyetin devam etmesi gerektiği vurgulandı.
Türkiye'nin her yerindeki Kızılay kan bağış noktaları ve ekiplerine ulaşan vatandaşların 9 bin 214 ünite kan bağışında bulunduğu ifade edilen açıklamada, bu sayede ülke genelindeki yüzlerce hastanede tedavi gören binlerce hastanın kan ihtiyacının karşılandığı aktarıldı.

'BU HIZLA GİDERSEK STOKLARIMIZI NORMAL SEVİYELERE ÇIKARACAĞIMIZI UMUYORUM'

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kınık, kan bağışı çağrısını duyup hızla harekete geçen vatandaşlara teşekkür ederek, 'Çağrımızdan hemen sonra 9 bin 214 vatandaş kan bağışı yaptı. Dün (cuma günü) ise bu sayı daha da artarak 10 bin 965 ünite kana ulaştı. Böylece günlük kan bağış rakamları normal seviyeye çıkmaya başladı. Ama kritik stok seviyemiz olan 60 bin ünite kanın tamamlanması için vatandaşlarımızdan uzun bir süre daha kan bağışına hassasiyet göstermelerini bekliyoruz. Çünkü bir taraftan kan bağışı alınırken diğer taraftan tedavileri devam eden hastalara kan sevkıyatı kesintisiz sürüyor. Ekiplerimiz her gün yaklaşık 300 ayrı noktada kan bağışı alıyor. Kan stoklarını tamamlamak, bunun haricinde hastanelerin talebi olan kanları hızla sevk etmek için büyük çaba gösteriyor. Bu çabaya destek veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu hızla gidersek bir müddet sonra kan stoklarımızı normal seviyelere çıkaracağımızı umuyorum.' şeklinde konuştu.

Açıklamada, Kızılay'ın ülke genelindeki kan bağış merkezleri ve mobil kan bağış noktalarının güncel adreslerine 'kanver.org' sitesinden ulaşabileceği hatırlatıldı

TÜRK-İŞ'TEN TEŞKİLATINA KAN BAĞIŞI GENELGESİ

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık'ın sosyal medya hesaplarından 'Acil Duyuru' başlığıyla kan bağışı çağrısında bulunmasına ilk kitlesel yanıt işçilerden geldi.
Yaklaşık 1 milyon üyesiyle Türkiye'nin en büyük işçi örgütü olan Türk-İş, Genel Başkan Ergün Atalay imzasıyla 81 ildeki teşkilatlarına gönderdiği genelgeyle, tüm üyelerinin kan bağışında bulunmasını talep etti.

“ÜYELERİMİZİN GEREKLİ HASSASİYETİ GÖSTERECEĞİNE İNANIYORUM'

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, kanın insan yaşamının vazgeçilmezi olduğunu ve yerini hiçbir sağlık ürününün dolduramadığını belirterek, her yıl yüz binlerce insanın çeşitli nedenlerle kana ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Türk Kızılayının yıllardır vatandaşların kan ihtiyacını başarıyla karşıladığını vurgulayan Atalay, 'Kış şartlarının da etkisiyle Kızılaya kan bağışının son dönemde azaldığını biliyoruz. Kurumun yaptığı 'acil kan bağışı' çağrısına kayıtsız kalamazdık. Bunun gereği olarak tüm teşkilatlarımıza gönderdiğimiz genelgeyle 1 milyon üyemiz ile ailelerini kan bağışında bulunmaya davet ettik. Üyelerimizin bir an evvel gerekli hassasiyeti göstereceğine yürekten inanıyorum.' ifadelerini kullandı.

Kan bağışının kana ihtiyaç duyan insanın hayatını kurtarmanın yanında bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu etkileyeceğine dikkati çeken Ergün Atalay, 'Kan bağışı, sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın en önemli göstergelerindendir. Bugün tanımadığımız birisinin ihtiyaç duyduğu kan, yarın bize ya da bir yakınımıza lazım olabilir.' dedi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.