Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Koronavirüs bulaşan her 3 kişiden birinde semptom yok

Çin'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıkan her üç kişiden birinde semptomların görülmüyor olabileceği bildirildi.  Hokkaido Üniversitesinde yürütülen çalışmada testleri pozitif çıkan yüzde 30,8'lik grupta koronavirüs belirtilerinin gözlenmediği açıklandı.

Koronavirüs bulaşan her 3 kişiden birinde semptom yok

South China Morning Post’un Çin hükümetinin gizli belgelerine dayandırdığı haberine göre, şubat sonuna kadar Kovid-19 testleri pozitif çıkan 43 binden fazla kişide ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtiler gözlenmedi.

Bu kişilerin karantina altına alındığı ve izlendiği ancak o dönemde 80 bin civarında olan resmi doğrulanmış vaka sayısına dahil edilmediği belirtildi.

HER HASTA BELİRTİ GÖSTERMİYOR

Hesaplamalara göre, testleri pozitif çıkan her üç kişiden birinin semptomları göstermiyor olabileceği ortaya çıktı.

Japonya’da Hokkaido Üniversitesinde epidemiyolog Hiroşi Nişiura liderliğindeki bir grup bilim insanı tarafından yürütülen çalışmada da Çin‘in Vuhan kentinden tahliye edildikten sonra testleri pozitif çıkanların yüzde 30,8’inin asemptomatik olduğu bulgusu elde edildi.

Güney Kore’de de Kovid-19 testi pozitif çıkanların yüzde 20’sinin virüsün belirtilerini göstermediğine işaret edildi.

Bulguların, hükümetlerin Kovid-19 salgınını kontrol altına alma stratejilerini daha da zorlaştırabileceği vurgulandı.

Kaynak : AA