Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Koronavirüste kan grubu tartışması! Çin’lilerin iddiasına Türk doktor karşı çıktı

Çin'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları üzerinde yapılan bir araştırma, A grubu kana sahip olanlarda virüsün görülme riskinin arttığı iddiasını ortaya koyarken Türkiye'den bu araştırmarnın sonuçlarına itiraz sesleri yükseldi.

Koronavirüste kan grubu tartışması! Çin’lilerin iddiasına Türk doktor karşı çıktı

Çin’in Kovid-19 salgınının merkez üssü konumundaki Vuhan kenti ile Şıncın’da 2 bin yeni tip koronavirüs vakası üzerinde yapılan ve bu grubun sağlıklı kişilerle karşılaştırıldığı çalışma, kan grubu A olanlarda daha yüksek yeni tip koronavirüs görülme oranı ve daha ağır semptomlar geliştirmeye eğilim tespit edildi.

KAN GRUBU “0” OLANLAR DAHA DİRENÇLİ

Öte yandan kan grubu sıfır olanların yeni tip koronavirüse karşı önemli ölçüde daha dirençli olduğu gözlendi.
Vuhan’da Kovid-19 nedeniyle ölen 209 hastadan 85’inin kan grubu A iken, sıfır kan grubuna sahip ölen hasta sayısı 52 oldu. Bunun sıfır kan grubunda, “yüzde 63 daha az ölüm” anlamına geldiği ifade edildi.

KİŞİSEL TEDBİR UYARISI

Vuhan Üniversitesi Congnan Hastanesi Kanıta Dayalı ve Dönüşümsel Tıp Merkezinde görevli Vang Şinghuan, “A grubu kana sahip kişiler, enfeksiyon riskini azaltmak için özellikle daha güçlü kişisel korunmaya ihtiyaç duyuyor.” değerlendirmesini yaptı.

“BİLİMSEL TARAFI ŞÜPHELİ”

Buna karşın Türkiye’den Çin’deki bu araştırmaya temkinli bir yaklaşım geldi. CNN Türk’e açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Çinlilerin bu araştırmasının bir tıp dergisinde yayınlanmadığını belirterek “Bilimsel tarafı şüpheli. Çin’den çıkan bu tarz haberlere biraz temkinli yaklaşmak lazım. Geçenlerde de bir virüsün mutasyona uğradığına dair bir yazı yayınladılar ama daha sonra Batı’da yapılan çalışmalarda böyle bir şey gösterilemedi” dedi.

“ÇOK MANTIKLI DEĞİL”

Daha önce hiçbir viral enfeksiyonda böyle bir ilişkinin gösterilemediğini behlirten Prof. Dr. Ceyhan “Çalışma verisi olarak sunulmasını beklemek lazım. Koronavirüsün kan grubuyla ilişki kurması çok beklenen bir olay değil. Çok mantıklı gelen bir şey değil açıkçası” ifadelerini kullandı.