Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Kronik hastalıklar hangileri? Kronik ne demek, kronik hasta ne anlama geliyor?

Kronik hastalıklar hangileri? Kronik ne demek, kronik hasta ne anlama geliyor? Kovid-19’a karşı alınacak tedbirler konusunda kronik hastaların daha çok dikkat etmesi gerektiği bilgileri verilirken, kronik hastalığı olan kamu çalışanlarının kolaylıkla izne çıkabileceği belirtildi. Peki, Kronik hastalıklar hangileri? Kronik ne demek, kronik hasta ne anlama geliyor?

Kronik hastalıklar hangileri? Kronik ne demek, kronik hasta ne anlama geliyor?

Geçtiğimiz aylarda Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak görülüp dünyaya yayılarak onlarca ülkeyi etkisi altına alan corona virüsü vakalarının Türkiye’de de tespit edilmesinin ardından, korona virüsüne (Kovid-19)u önlemeye yönelik alınan tedbirler gün geçtikçe sıkılaştırılıyor. Türkiye’de görülen vaka sayısının artmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında kamu çalışanlarından kronik hastalığı olanların bu süreçte kolaylıkla izne ayrılabilecekleri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. Yapılan açıklamanın ardından kronik hastalık nedir, kronik hastalıklar hangileri ve kronik ne demek gibi sorular internette araştırılmaya başlandı. Peki, Kronik hastalıklar hangileri? Kronik ne demek, kronik hasta ne anlama geliyor? Merak edilen detaylar haberimizde.

Kronik hastalıklar hangileri? Kronik ne demek, kronik hasta ne anlama geliyor?

Kronik kelime itibariyle süreğen yani; ‘ne zaman sona ereceği belli olmaksızın sürüp giden’ anlamını ifade ederken kronik hastalık ise ne zaman sona ereceği belli olmadan uzun zamandan beri sürüp giden hastalık anlamına gelmektedir. Bu tür hastalıklardan biri veya birkaçını taşıyan bireylere de kronik hasta denilmektedir.

Kronik hastalıklar nelerdir?

Kronik hastalıklar; kronik solunum yolu hastalıkları, kalp damar hastalıkları, böbrek hastalıkları en çok rastlanan kronik hastalıklardandır.

En sık karşılaşılan kronik hastalıklar şunlardır:

Kalp – Damar Hastalıkları

Solunum Yolu Hastalıkları

Mide-Barsak Hastalıkları

Nörolojik Hastalar

Psikiyatrik Hastalıklar

Kas Hastalıkları

Endokrin Hastalıkları

Kadın Hastalıkları

Kanser

Romatizmal Hastalıklar

Otoimmün Hastalıklar

Cilt Hastalıkları

Göz Hastalıkları

Kulak Hastalıkları

Meniere

Böbrek Hastalıkları