Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Norveç’te ilk deneysel koronavirüs tedavisi başladı

Norveç, koronavirüse karşı ilk deneysel tedavinin başlatıldığını duyurdu. Sıtma ve ebola ilaçlarının dahil olduğu üç ayrı ilacın kullanılacağı tedaviden en erken üç ay sonra sonuç alınması bekleniyor.

Norveç’te ilk deneysel koronavirüs tedavisi başladı

İskandinav ülkesi Norveç, dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınına karşı ilk deneysel tedavi sürecinin başlattığını ilan etti. Tedavi süreci, sıtma ve ebola ilaçlarının dahil olduğu üç ilacın testlerini içeriyor.

İLK İLAÇ PLAQUENİL: SITMADA ETKİLİ OLMUŞTU

Test edilecek ilk ilaç olan “Plaquenil” isimli hidroksiklorokin, ilk etapta sıtma ardından da ebolanın tedavisinde kullanılmıştı. Norveç Araştırma Konseyi CEO’su John-Arne Røttingen, “Sıtma ilacı iltihabı azaltır ve parazite karşı etkili, bu da olası bir etki mekanizması olabilir.” ifadesini kullandı.

Ancak Røttingen, ebola ve diğer bazı virüslere karşı geliştirilen ilaçların yeni tip koronavirüs (Covid-19) için etkili olup olmayacağını henüz bilmediklerini belirtti.

İLK SONUÇLAR EN ERKEN ÜÇ AY SONRA

Ancak sürecin tamamlanmasının en az üç ay süreceği tahmin ediliyor. İlaç ancak o zaman onaylanabilir. Çalışma, Dünya Sağlık Örgütü’nün uhdesinde yürütülüyor.