Son Dakika

Obezite ile savaşın en güvenilir ve ucuz yolu: Mide botoksu

Prof. Dr. Ahmet Karamercan son dönemde çokça duyulan mide botoksunun zayıflamaya yardımcı olan etkili yöntemlerden biri olduğunu söyledi.
Obezite ile savaşın en güvenilir ve ucuz yolu: Mide botoksu

Ancak diğer mide ameliyatlarına göre çok daha hesaplı ve güvenililir olan bu yöntemde başarı için sağlıklı bir diyet programının şart olduğunu belirtti.

Çağın en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen obezite, tıp dünyasının en çok mesai harcadığı alanların başında geliyor. Bazen genetik kökenli olmakla birlikte çoğu zaman düzensiz ve sağlıksız yaşam tarzı nedeniyle ortaya çıkan bu sağlık sorunuyla mücadelede en etkili tedavi yöntemlerinden biri de mide botoksu. Son dönemde oldukça popüler hale gelen bu yöntemle ilgili merak edilenleri genel cerrahi uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karamercan’a sorduk.


Prof. Dr. Ahmet Karamercan

Mide botoksunun bu kadar popüler olmasını neye bağlıyorsunuz?

Günümüzde obezitenin bir sağlık sorunu olduğu herkes tarafından kabul edilen bir geçektir. Şişmanlıkla baş etmek için diyet regülasyonu gibi hastaların kendi kendilerine uygulayabilecekleri yöntemlerin yetersiz kaldığı gerçeği, tıbbi uygulamaların gitgide artmasına yol açmıştır. Mide botoksu da bu yöntemlerden biridir.

AÇLIK DUYGUSUNU GECİKTİRİYOR

Ne zaman kullanılmaya başlandı?

Mideye botoks uygulaması 2000’li yılların başlarında kullanılmaya başlanmış bir yöntemdir. İşlemde kullanılan botilinum toksini yani daha sık ve kısaca kullanılan ismi ile “botoks”, ismini yüz estetiğinde ve vücut çatlaklarının tedavisi gibi pek çok alanda yaygın kullanılarak başarı elde edilmiş bir tibbi ajandır.

Bu işlem ne kadar süre içerisinde gerçekleştiriliyor?

Midede zayıflama amacı ile kullanım felsefesi, mide duvarına endoskopik olarak enjeksiyonu ile mide hareketlerinin azaltılması dolayısı ile mide boşalmasının geciktirilmesi ile özetlenebilir. Yapılış tekniğinde midenin kubbe kısmına yapılan enjeksiyonlarda acıkma hormonu salgılanmasının azalmasını ve bir yerde yeme isteğinin kontrolü şeklinde ortaya çıkar. İşlem bir ameliyat değil, gerçekte bir mide endoskopisi işlemi. Dolayısıyla 15 dakika civarında süren ve riskleri endoskopi işlemi ile sınırlı bir uygulamadır.

Bu işlemi yaptıranlar kolayca zayıflayabiliyor mu?

Yapılan tüm çalışmalar da göstermiştir ki işlem kesin olarak tokluk hissini hem artırıyor hem de süresini uzatıyor. Açlık duygusunu geciktiriyor. Kilo vermek tamamen kişinin kendi isteği ile doğru orantılıdır. Açıkça söylemek gerekirse mide botoksu direkt olarak yağ yakıcı ve kilo verdirici bir işlem değildir.

DİREKT DEĞİL YARDIMCI BİR YÖNTEM

Peki bu ne demek?

Cevap aslında çok açık ve mide botoksunun en çok eleştirilen kısmını açıklıyor. Mide botoksu zayıflamaya “yardımcı” bir yöntemdir. Hasta zayıflamak istiyor ve buna hazırsa etkili olacaktır. Yani, işlemden sonra ciddi bir diyet programı uygulanmaz, hasta yüksek kalorili yiyecekleri tüketmeye devam eder ve belli bir düzen olmaksızın beslenirse istenilen düzeyde kilo veremez. İşlemdeki temel nokta 2-4 saat olan mide boşalma süresinin 8-10 saate uzatılmasıdır. Maksimum etkinin 48-72 saatte ortaya çıkacağı ve en çok 4-6 ay sonra kaybolacağı net olarak bilinmelidir.

Bu uygulamayı kimlere önerirsiniz?

Vücut Kitle İndeksi (BMI) değeri 30’a yakın ve 35’in altında olan bir hastanın, (gerçekten kilo vermeye niyetli ise) 6 ay ara ile uygulayabileceği, toplam kilosunun yüzde 15 ila 20’sini vermek için seçebileceği, en güvenilir, yan etki ve riskleri en düşük yöntemdir. Mide ameliyat yöntemleri ile karşılaştırılamayacak düzeyde ekonomik ve riski düşük bir işlemdir. Günübirlik bir endoskopi ünitesi ziyareti şeklinde yapılabilir. Yapan kişinin tecrübesi uygulanan botoksun saklanma ve hazırlanma şekli başarı ile doğrudan ilişkilidir.

Yorumlar

Eren akgun Ne kadar ücreti

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.