Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Organ naklinde dünya markasıyız

"Organ ve Doku Transplantasyonu Öğrenci Çalıştayı"nda konuşan Prof. Dr. Cevdet Erdöl, "Karaciğer, böbrek naklinde dünyada söz sahibi bir ülkeyiz. Dünyada organ nakli konusunda bir markayız." dedi.

Organ naklinde dünya markasıyız

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, “Karaciğer, böbrek naklinde dünyada söz sahibi bir ülkeyiz. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Malatya’ya gelip eğitim alıyorlar. Dünyada organ nakli konusunda bir markayız.” dedi.

Erdöl, Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğrencileri tarafından düzenlenen “Organ ve Doku Transplantasyonu Öğrenci Çalıştayı”nda yaptığı konuşmada, organ nakli konusunda Türkiye‘nin önemli aşamalar kaydettiğini söyledi.

Organ naklinin başarısı için en önemli etkenin, yetişmiş insan kaynağı olduğunu ifade eden Erdöl, “Bunu da iftiharla söyleyebilirim ki dünyadaki en önemli insan gücüne sahibiz. Türkiye karaciğer, böbrek naklinde, canlıdan yapılan nakillerde dünyada söz sahibi bir ülke. Dünyanın pek çok ülkesinden Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Malatya’ya gelip eğitim alıyorlar. Dünyada organ nakli konusunda bir markayız.” diye konuştu.

1,5 MİLYON KİŞİ ORGAN NAKLİ BEKLİYOR

Kahveci, konuyla ilgili sorunların tüm ülkelerde aşağı yukarı benzer olduğunu ifade ederek, bunları; bekleme listeleri, organ bağışıyla ilgili sınırlamalar ve teknik kapasite yetersizliği olarak sıraladı. Kahveci, “Şu anda dünyada 1,5 milyona yakın insan organ nakli bekleme listelerinde ve uygun bir organla hayata dönmeyi bekliyor. Ama temin edilen organlar oldukça sınırlı ve maalesef talebi karşılamıyor, makas giderek artıyor. Bu ciddi bir sorun.” dedi.

BAĞIŞLAR YÜZDE 30 SINIRINDA KALDI

Geçen yıl Türkiye’de tüm yoğun bakım ünitelerinde, 2 bin 200 beyin ölümü tespiti yapıldığını belirten Kahveci, “Organ nakli koordinatörleri 2 bin 200 vakanın ailesiyle görüşme yaptı. Yüzde 27’si organlarını bağışlamış. Bu seneki güncel rakamlar da yüzde 27. Yüzde 30 bandını bir türlü aşamıyoruz.” bilgisini verdi.

Kahveci, Türkiye’nin canlı donör aktivitesinde, karaciğer ve böbrek naklinde dünyada önemli bir noktada olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak : AA
Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri