Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Osteopati nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır?

Osteopati nedir, faydaları nelerdir? İlaç, kesi, iğne gibi invaziv yöntemler içermeyen manuel bir tedavi yöntemi olan Osteopatinin uygulanma şekli, faydaları araştırılıyor. Vücutta fonksiyon bozukluklarını tespit ederek hastanın iyileşmesine yönelik uygulanan Osteopatinin detaylarına haberimizde yer verdik, Osteopati nedir? Faydaları nelerdir? Osteopati nasıl yapılır?

Osteopati nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır?

Yunanca ‘Osteon’ (kemik) ve ‘pathos’ (acı çekmek) kelimelerinden gelen Osteopatinin Türkçe karşılığı kemik ağrısı çekmektir. Osteopati yöntemi vücutta ortaya çıkan rahatsızlıklarda semptomu değil hastalığın sebebini ortadan kaldırmaya yönelik uygulanmakta olan bir tedavi yöntemi olarak bilinir.

Klasik tıbbi tedavilere alternatif veya destekleyici olarak tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri olan Osteopati hakkında merak edilen ayrıntıları, haberimizde derledik. Peki, Osteopati nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır? İşte tüm bu soruların yanıtı!..

OSTEOPATİ NEDİR?

Osteopati eklemler, kaslar ve omuriliği kapsayan kas ve kemik yapısını tedavi edip güçlendiren toplam vücut sağlığına odaklanan bir tür ilaçsız, invazif olmayan ve el ile uygulanan bir tedavi biçimidir.

OSTEOPATİ NASIL YAPILIR, FAYDALARI NELERDİR?

Osteopatik tedavi kendi içinde önleyici değildir. Osteopatlar vücuda kendini düzenleme mekanizması olarak saygı duyarlar ve sadece ağrı veya rahatsızlık mevcutsa müdahale ederler. Osteopatinin yararları hareketlilik ve vücudun yapısal tutarlılığında genel iyileşmedir. Sonra vücut sistemlerinde, örneğin dolaşım, sinir ve lenf sistemleri daha etkin işlev gösterir ve bir dizi genel koşul için minimal tedavi gerekir.

Sporcu Sağlığı Uzmanı Dr. Ateş Şendil, osteopati yöntemi hakkında merak edilenleri anlattı.

Osteopati kelimesi yunanca ‘Osteon’ ‘(kemik)’ ve ‘pathos’ dan (acı çekmek) geliyor. Bu yüzden tam olarak Türkçe karşılığı kemik ağrısı çekmektir. Osteopati Amerika’da 1870 li yıllarda doktor Andrew Tylor Still tarafından uygulanmaya başlanan ve günümüzde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bilimsel bir tedavi olarak kabul edilen çağdaş, vücuda ve hastalıklara bir bütün içinde yaklaşan bir tedavi biçimidir. Bütün dünyada özellikle orta Avrupa ve Amerika’da yoğun talep gören tedavi biçimi son yıllarda ülkemizde de en az 5 yıl eğitim almış doktor ve fizyoterapistler tarafından da uygulanmaya başlanmıştır. Osteopat adı verilen bu sağlık çalışanları vücuttaki her türlü fonksiyon bozukluklarını tespit ederek hastanın iyileşmesini sağlar. Yani semptomu değil sebebi tedavi eder.

Osteopat, bireyin vücudunun sağlıklı kalabilmesi açısından organlar arasındaki uyumu, vücut dengesini bozan fiziksel ve psikolojik sorunları, beslenme biçimini, spor yapıp yapmamasını inceler. Bu inceleme sonucunda osteopatın vereceği tedavi hastanın kan dolaşımını, lenf ve sinir sistemini, fasyalarını organlarını, kas-iskelet sistemini de göz önünde tutacak nitelikte olmaktadır.

Semptomatik değil sebebe yönelik bu tedavi ile vücudun önündeki engel kalkacağı için, kendi kendine iyileştirme mekanizması devreye girecektir.

OSTEOPAT 3 FARKLI YAKLAŞIMLA HASTALARA YARDIMCI OLUR:

1- Parietal Osteopati; kas iskelet sisteminin tedavisinde kullanılır. Vücuttaki eklemler, kemikler, kaslar, bağlar ve tüm fasya gruplarının tedavisini kapsar.

2- Visseral Ostepati; Sindirim, solunum, dolaşım, üreme gibi visseral yapılardaki problemleri tedavi ederek, bunların neden olduğu ağrı ve problemleri ortadan kaldırır. Patolojik sorunlar hariç visseral problemler, bel, sırt, omuz, boyun, yani tüm omurga ve eklemlerde yansıyan ağrı olarak ta bildiğimiz ağrıları ortaya çıkarabilir. İç organlarımız havada değil, omurgamıza bağlıdırlar.

3- Cranial Osteopati; Kafatasına hassas ve hafif dokunuşlarla stresin baş ve tüm vücutta yarattığı gerginliğin ortadan kaldırılmasını teşvik eder.

OSTEOPATİK TEDAVİLERİN FAYDALI OLDUĞU HASTALIKLAR NELERDİR?

– Hareket ve fonksiyon bozukluklarında

– Bel, boyun, sırt ağrıları, ense, sırt ve bel adale sorunları.

– Migren ve gerilim tipi baş ağrıları

– Tüm eklem, kas ve kemik ağrıları. Eklem sertliği, kireçlenme gibi rahatsızlıklar.

– Spor yaralanmaları

– Çocuklarda gelişim sorunu olanlar. Spastisite, cp gibi nöromüsküler problemlerde

– Yürüme, denge ve koordinasyon bozukluğu

– Kabızlık, ishal, idrar kaçırma, hazımsızlık, gastrit, gaz, karın ağrısı, spastik kolon,

– Bebeklerde yutkunma, kusma, yemek, gaz, kafa şekil bozukluğunda

– Cerrahi müdahale sonrası ağrı ve yapışıklıkların giderilmesi

– Skolyoz, kifoz gibi postür sorunu olanlar, Omurga sistemine bağlı disfonksiyonlarda

– Hormon bozukluklarında destekleyici olarak

– Dolaşım sorunları( kan ve lenfatik sistem)

– Alerjik ve kronik rahatsızlıklar, akut ağrılar, çocuk ve gençlerin gelişim bozuklukları, panik atak ve depresyonda kullanılabileceği gibi romatizmal şikâyetlerde osteopatiye destekleyici olarak başvurulabilir.

– Sinirsel gerginlikler, stres, gevşeyememe, kronik yorgunluk, uyku sorunları

– Kas-eklem sistemlerinin, iç organların ve bedenin merkezi kumanda sistemi olan beyin ile çevresinin rahatlatılması

– Fibromyalji gibi myofasyal ağrılar

– Eklem blokajları, eklem kayması, omurga ve costa blokajları

Kaynak : Hürriyet
Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri