Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Psikolog Enes Erdem Barut’tan ailelere tavsiyeler: Çocuklara uygun ortam hazırlanmalı

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında, 23 Mart'ta uzaktan eğitim uygulaması başlamasının ardından, Psikolog Enes Erdem Barut, çocukların psikolojilerinin bozulmadan eğitimlerine devam edebilmeleri için ailelere tavsiyelerde bulundu. Barut, ailelerin çocuklara uygun çalışma ortamının sağlanmasının önemine işaret etti.

Sümeyye Aksu
Psikolog Enes Erdem Barut’tan ailelere tavsiyeler: Çocuklara uygun ortam hazırlanmalı

Diriliş Postası Muhabiri Sümeyye Aksu

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine 23 Mart’ta uzaktan eğitim uygulaması başlatılmasının ardından, Psikolog Enes Erdem Barut, bu süreçte çocukların psikolojilerinin bozulmadan eğitimlerine devam edebilmeleri için ailelere tavsiyelerde bulundu. Barut, ailelerin çocuklara gerekli açıklamaları yapmasının ve uygun çalışma ortamının sağlanmasının önemine işaret etti.

Salgın hastalıkların travmalara yol açabileceğini belirten Barut, “ Bununla beraber toplumda dehşet, çaresizlik, tedirginlik, acı, kayıp hissi, öfke, yabancılaşma, yalnızlık gibi pek çok duygu yayılmaya başlar. Bu konuda en çok endişelenenlerin başında ise çocuklarımız geliyor. Virüsün oluşturduğu psikolojik durumun yanı sıra uzaktan eğitime başlandığı günlerde oluşan sınav kaygıları ve öğrencilerin sosyal ortamlarından kopmaları da bu endişenin nedenleri arasında. Bu durumda her şeyden önce anne ve babaların kendi duygu ve davranışlarını kontrol etmesi gerekiyor. Ebeveynlerin olaylara, haberlere vereceği tepkiler çocukları doğrudan etkiliyor” uyarısında bulundu.

ÇOCUKLARA AÇIKLANMALI

Barut, çocuklara karşı konu hakkında tamamen sessiz kalmanın ve olayı göz ardı etmenin çocuğun korkularını ve kaygılarını daha da arttırabileceğini vurgulayarak,”Ailelerin emin oldukları kaynaklardan edindiği bilgileri çocukların yaş ve gelişim düzeylerine uygun bir dil kullanarak paylaşmaları, anlatmaları ise bu sürecin sorunsuz atlatılabilmesinde oldukça önemli.” dedi.

DERS İÇİN ORTAM OLUŞTURULMALI

Çocukların uzaktan eğitim süresince paniğe sevk edilmeden evde eğitimlerinin verimli bir şekilde devam ettirilmesi gerektiğine dikkat çeken Barut, “Çocukların alışkanlıklarının bir anda değişmesi ile birkaç hafta bu sürece alışmaları zor olabilir. Bu konuda velilere oldukça önemli roller düşüyor. Bu noktada aileler çocuklarına ders için uygun ortamı sağlamakla işe başlamalılar. Ders saatleri içerisinde çocukların dikkatini dağıtmamak adına gürültülü eylemlerden kaçınmaları ise oldukça önemli.