Son Dakika

'Şaşılık, tedavisi mümkün olan bir hastalık'

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Hüseyin Çağatay, şaşılığın çocuklarda ve yetişkinlerde tedavisi mümkün olan bir hastalık olduğunu ifade etti.
'Şaşılık, tedavisi mümkün olan bir hastalık' İHA

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Hüseyin Çağatay, şaşılığın çocuk ve erişkinlerde tedavi edilmesi mümkün olan bir hastalık olduğunu belirterek tedavisine ilişkin önemli bilgiler verdi. 

Şaşılığın, gözlerin birbirinin koordinasyonunu kaybetmesi sonucunda oluştuğunu ifade eden Dr. Çağatay, 'Genellikle çocukluk çağında görmekle beraber, ilerleyen yaşlarda da şaşılık ile karşılaşabiliyoruz. Bebeklik veya çocukluk çağında başlayan şaşılıkta erken tedavi ile beyindeki gözlerin beraber hareket etmesini sağlayan merkezi harekete geçirebiliyoruz. Erişkinlerde ise durum biraz daha farklı oluyor. Eğer yoğun bir göz tembelliği ya da görmek kaybı varsa bu durumda sadece estetik düzeltme yoluna gidiyoruz. Şaşılık tedavisini erişkinlerde genellikle ameliyat yoluyla göz kaslarının dengelenmesi için yapıyoruz. Çocuklarda gözlük kullanımından sonra ameliyat gündeme geliyor' diye konuştu. 

Bir hafta sonra iş ve okul yaşamına dönmek mümkün 

Birçok insanın 'Şaşılığım tekrar eder mi?', 'Şaşılığın tedavisi yok' diyerek tedavi olmaktan kaçındığını vurgulayan Dr. Halil Hüseyin Çağatay, şunları söyledi: 'Şaşılıkta, detaylı bir değerlendirmenin ardından ameliyat planını hastaya doğru şekilde bilgilendirmeyle başarılı bir ameliyat gerçekleştirmek mümkün. Şaşılık tedavisinde kapsamlı bir değerlendirme ve tedavi basamaklarını sırayla takip etmek gerekiyor. Değerlendirmeler neticesinde bir ameliyat programı yapıyoruz ve ameliyat dozu belirliyoruz.' Dr. Çağatay, hastanın ameliyattan bir hafta sonra iş ve okul yaşamına dönebildiğini, gözlerdeki kızarıklığın ise yaklaşık bir ayda sonlanabildiğini belirtti. 

Kaynak: İHA
Muhâbir: Ceren Atmaca - Halil Karahan

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.