Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sildenafil sitrat nedir? Tarım Bakanlığı’nın sildenafil sitrat açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı, piyasadaki bazı gıda ürünlerinde Sildenafil sitrat maddesinin bulunduğunu açıkladı. Birçok hastalığa davetiye çıkarak sildenafil sitrat maddesi kalp hastalıklarından beyin kanamalarına kadar birçok hastalığın kaynağını oluşturuyor… İşte Sildenafil sitrat hakkında detaylar...

Sildenafil sitrat nedir? Tarım Bakanlığı’nın sildenafil sitrat açıklaması

Marketlerde ‘performans artırıcı’ ve ‘enerji verici’ olarak satılan birçok ürünün kalp ve damar hastalıklarına yol açtığı ortaya çıktı. Çikolata, enerji içeceği gibi ürünlerin bünyesinde bulunan sildenafil sitrat maddesinden dolayı insanlarda ölümcül hastalıklar meydana geliyor.

Enerji veren yiyecek ve içeceklerin içerisinde bulunan sildenafil sitrat maddesi; kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı, kılcal damarlarda çatlama gibi hastalıklara yol açıyor. Kan sulandırıcı ilaç etken maddesi olarak da bilinen sildenafil sitrat, doktor kontrolünde kullanılmadığı durumlarda genç yaşta kalp krizleri ya da beyin kanamaları olarak ortaya çıkıyor.

“SON DERECE TEHLİKELİ”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Şenyurt, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan ‘gıda listesinde’ ilaç etken maddelerinden biri olan sildenatil sitrat maddesinin bulunduğunu belirtti. Sildenafil sitrat maddesinin; enerji içeceklerinde, çikolatalarda yine performans artırıcı ürün olarak sunulmakta ve halkın çok rahat ulaşabileceği satış noktalarında olduğunu dile getirerek, “Son derece tehlikeli” vurgusu yaptı.

“HALKIN DUYARLI OLMASI LAZIM”

TMMOB İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şenyurt, “Bu tür ürünler üreten firmalar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu ve kovuşturma yapılıyor. Ama bu konuda halkımızın da dikkatli ve duyarlı olması lazım. Bu kadar ucuz olmamalı, bu ürünlere ulaşım bu kadar kolay olmamalı. Zaten bu yüzden yasaklı” dedi.

SİLDENAFİL SİTRAT NEDİR?

Sildenafil, sertleşme bozukluğu, pulmoner arteriyal hipertansiyon ve yüksek irtifa pulmoner ödemini tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bu durumları, kan damarlarını gevşeterek tedavi eder. İlacın yan etkileri baş ağrısı, baş dönmesi, bulanık görüş ve düşük kan basıncını (tansiyonu) içerebilir. Kalp hastalığı, karaciğer işlev bozukluğu veya böbrek hasarı olan hastalar ilacı kullanırken dikkatli olmalıdırlar çünkü ciddi yan etkiler yaşayabilirler.

Sidenafilin aksiyon mekanizması, genelde hücreler içinde çeşitli reaksiyonları hızlandıran fosfodiesteraz adlı enzimini engellemektir. Bu enzim engellendiğinde niktrik oksit adındaki kimyasal türün seviyeleri artar. Bu kimyasal vücudun çeşitli bölgelerindeki kan damarlarının rahatlamasına destek olur.

SİLDENAFİL’İN ZARARLARI NELERDİR?

Sildenafil, cGMP-spesifik fosfodiesteraz tip 5’in (PDE5) oral etkili, güçlü ve selektif bir inhibitörüdür. Sildenafil, bu etkisiyle korporal düz kaslarda cGMP konsantrasyonunu arttIrarak, nitrik oksitin gevşetici etkisini güçlendirir. Cinsel uyarI ile salInan nitrik oksit guanilat siklaz aktivasyonunu arttırır ve siklik guanozin monofosfat (cGMP) sentezine neden olur. cGMP düz kas relaksasyonunu sağlar ve bu durum artmış arteryel akım ve korporal veno-oklüzyon ile sonuçlanır.

Sildenafil kullanan kişilerde vücudun diğer bölgelerinde de atardamarlarda genişlemeler olacaktır. Bu etki nedeniyle de baş ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetler görülebilir. İlacın diğer yan etkileri şunlar olabilir: Görmede bulanıklaşma, midede yanma, yüzde kızarma, burun akıntısı, burun kanaması ışığa karşı hassasiyet.
Yan etkiler doz yükseldikçe artmaktadır.