Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Sinsi hastalık’ erken teşhisle önlenebilir

‘Sinsi hastalık’ erken teşhisle önlenebilir

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Merih Önol, göz tansiyonu olarak bilinen glokomun, tedavi edilmediği takdirde körlükle sonuçlanabilen bir hastalık olduğunu söyledi.

Göz hekimlerince ‘Görmenin sinsi hırsızı’ olarak nitelendirilen glokomun, her gün, her saat görmeyi yavaş yavaş azalttığına dikkati çeken Önol, ‘Kanser kadar sinsi olan bu hastalık, geç kalındığında çok üzücü sonuçlar doğuruyor. Genellikle gözlük muayenelerinde teşhis edilen glokom hastalığında erken tanı, kişiyi kör olmaktan kurtarıyor.’ dedi.

‘DÜNYADA 80-90 MİLYON GLOKOMLU VAR’

Önol, göz hastalıkları içinde önemli bir yer tutan glokomun görülme sıklığının yaygın olduğuna işaret ederek, ‘Sinsi olduğu kadar yaygın da olan glokom, körlüğe sebep olan hastalıkların başında geliyor. Özellikle de ülkemizde en sık görülen açık açılı formu, hiçbir bulgu vermeden gözü körlük noktasına kadar getirmektedir. Bugün dünyada 80-90 milyon glokom hastası olduğu bilinmektedir. Her glokomlu ‘potansiyel görmez’dir. Tanı konulduktan sonra tedavisi mümkün olan glokom hastalarının ilaçlarla veya ameliyatlarla körlüğe gidişi engellenebiliyor. Ancak görmesini yitirmiş bir gözün tekrar görmesi mümkün olmuyor.’ dedi.

‘ERKEN TANI İÇİN YILDA BİR KEZ GÖZ MUAYENESİ YAPILMALI’

Hastalığın sinsi bir şekilde ilerlediğine işaret eden Önol, ‘Hastalık, o kadar sinsidir ki bir göz doktoru bile kör olana kadar glokom olduğunu fark etmeyebilir. Glokom genellikle 40-50 yaş üstünde görülmekle birlikte, genç bir insanda ya da bir bebekte de görülmesi mümkün.’ diye konuştu.

Hastalığın herhangi bir ağrı ya da gözde kızarıklık gibi bulgularla kendini göstermediğine işaret eden Önol, ‘Görme çevreden kapanarak ilerlediği için uzun süre görme azalması da olmaz. Bu nedenle, glokom tanısı genellikle gözlük muayeneleri sırasında tesadüfen konulmaktadır. Erken tanı konmuş olan şanslıdır ve kör olma riski yoktur. Bu nedenle genetik olarak geçişini bilen toplumlarda erken saptanma oranı daha yüksektir. Eğitim seviyesi düştükçe glokomun sebep olduğu körlük oranı artar. Erken tanı için yılda bir kez göz hekimine muayene olunması gereklidir.’ şeklinde konuştu.

Kaynak: AA