Son Dakika

Sodyum fluoridli diş macunu kullananların dikkatine: Dişlerinizin eriyerek dökülmesine neden oluyor!

Sodyum fluoridli diş macunu kullananların dikkatine: Dişlerinizin eriyerek dökülmesine neden oluyor!

Televizyon’nda yayınlanan diş macunu reklamlarında övgüyle bahsedilen fluorid maddesinin tehlike saçtığı ortaya çıktı. 1990’lü yıllarda yaygınlaşarak diş macunlarının içine ‘daha parlak dişler bahanesiyle konulan’ sodyum fluoridin damarlar, sinir sistemi, kemik yapısı ve dişlerde ağır bir tahribata neden olduğu ortaya çıktı.  

Atakan Irmak/Özel Haber

Avrupa ülkelerinde fluroid kullanımı yasak olmasına rağmen başta ABD olmak üzere birçok ülkede kanserden başta olmak üzere fiziksel hasara neden olan maddenin kullanımı serbest durumda. Yaklaşık 80 yıldır diş macunlarında kullanılan maddenin sakinleştirici etkisinin de bulunduğu iddia edildi. 19’uncu yüzyılda "Şeytan Zehri" olarak bilinen Sodyum fluorid fare zehri olarak kullanılırken, birçok endüstri kolunun atık ürünü olan ve sodyum silikofluorid ile birlikte elde edilen fluorid, özellikle boksitten elde edilen alüminyum üretimi endüstrisinin bir atığı olarak biliniyor. Fluorid metali yeme özelliğine sahip olduğu için deniz altında depolanmasına karar veriliyor. Bu nedenle milyonlarca deniz canlısının ölümüne neden olduğu da bilinen gerçekler arasında yer alıyor.

DİŞ MACUNU DİŞLERİNİ ERİTTİ!

Kocaeli’de yaşayan İ.N dişlerinin daha beyaz olması için aldığı diş macunuyla günlük dişlerini fırçalamaya başladı. Çevresindekilerin de dişlerinde gözle görülür beyazlama olduğunu söylemesi sonucu bir yıl boyunca macun markasını değiştirmeden kullanmaya devam etti. Her geçen gün diş minelerinin yıprandığını fark eden İ.N bir süre sonra dişlerinin kırılarak dökülmesiyle karşılaştı. Soluğu hastanede alan hasta birçok diş doktoruna gitmesine rağmen dişlerinin gayet sağlıklı olduğu cevabını aldı. Dişlerinin kaybetmesini kullandığı diş macunundan kaynaklandığını iddia eden İ.N. hukuk yoluyla hakkını arayacağını ifade etti.

ARSENİKTEN 15 KAT DAHA KUVVETLİ

Anti-Fluorid kampanyasının önde gelen sözcülerinden Massachutes Tıp Merkezi’nden Dr. Bush, sodyum fluoridin arsenikten 15 kat daha kuvvetli olduğunu belirtiyor. Dünyadaki kanser oranının en yüksek olduğu ABD’de, içme sularına fluorid tatbik edilen bölgelerde kanser oranının üç kat daha fazla olduğu ve bu oranın nükleer santral bölgelerinde oturan insanların kansere yakalanma risk oranı ile eşdeğer olduğu da açıklanan bir diğer bilgi.

Sodyum fluorid, diş macununun yani sıra bir de içme suyu ile alındığında vücutta büyük bir tahribata neden olduğu ifade ediliyor. Damarlar, sinir sistemi, kemik yapısı ve dişlerde ağır bir tahribat gerçekleştiriyor. ABD’de uygulama EPA (Çevre Koruma Kurumu) aracılığı ile gerçekleştirilirken kurum tarafından içme sularında fluorid kullanılmasına ilişkin tavsiye raporları verdiği tespit edildi. EPA hazırladığı tavsiye raporlarında endüstri kollarına atıklarını değerlendirme ve atıklarından para kazanmanın yollarını gösteriyor. Bu atıkların başında ise sodyum fluorid geliyor. İçme sularına fluorid karıştırılması yasa maddesi böylece devreye giriyor. Amerikalıları Çevre Koruma Kurumu’nu sermayeyi koruma kurumu olarak faaliyet göstermesinden dolayı kampanyalar düzenliyor.

ABD’NİN UYGULAMASINA AVRUPA “HAYIR” DEDİ

ABD’de her yıl 143 bin ton fluorid ağız sağlığı, temiz içme suyu ve su borularının hijyenliği adına musluk sularına tatbik ediliyor. İngiltere ise fluoridli musluk suyunun resmi olarak yasaklanmadığı Avrupa’daki tek ülke özelliğini koruyor. 2000 yılında ABD uygulamasını örnek alarak İngiltere’de musluk sularına fluorid karıştırmak için yasa önerisini Londra’daki parlamentoya vermişti. Yasa önerisine İngiliz kamuoyunun tepkisi oldukça büyük olunca Anti- Fluorid kampanyası sonucu birçok büyük marketler zincirleri fluoridsiz diş macunlarını üretip raflarına yerleştirmek zorunda kaldı. Fluoridli diş macunları üzerindeki büyü kalkarken kamuoyu fluorid denen ve iyi bir şey zannedilen kimyasal maddenin bir zehir olduğunu öğrendi.

Diş macunlarındaki tehlike!

Bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırmalar çerçevesinde florür bulunmayan ve çürüklere karşı dişleri koruyan etkili formüller geliştiriliyor. Söz konusu bu formüllerin içinde kalsiyum, magnezyum, fosfat mineral içeriği, doğal özlerden elde edilen bromelin enzimi ve kalsiyum hidrosiapetit gibi içerikler bulunuyor. Söz konusu içerikli diş macunlarının diş minesinin direncini yüzde 75 oranında arttırdığını paylaşan uzmanlar, diş macunlarının en fazla 3 ay kullanım sonrasında diş minesinde yenilenmenin iki kat arttığını işaret ediyor. Diş macunu tüpünün altında renkli bir kare bulunuyor.

Yeşil : Doğal

Mavi : Doğal ve ilaçlı

Kırmızı : Doğal ve kimyasal karışımlı

Siyah : Kimyasal karışımlı.

Yorumlar