Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Soğuk havada “kışa özel nemlendirici” uyarısı

Soğuk havada

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nilgün Şentürk, bahar ve yaz aylarında kullanılanlar yetersiz kalabileceği için kış aylarında daha fazla yağ içeriğine sahip nemlendiricilerin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.

Şentürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, soğuk havaların cilt sağlığını olumsuz yönde etkilememesi için bazı tedbirler alınması gerektiğini belirtti.

Soğuk havalarda nem oranı azalan ciltte çeşitli rahatsızlıklar görülebileceğini dile getiren Şentürk, soğuk kış aylarında ciltte kuruluk ve dökülmeler olabileceğini anlattı.

Nem ihtiyacı artan ciltte kuruluk ya da kış egzamaları ortaya çıktığına işaret eden Şentürk, şöyle devam etti:

“Egzamanın yanı sıra kuruluktan dolayı çeşitli mikroorganizmalar, özellikle el ve ayaklarda oluşan çatlaklardan cilde yerleşmektedir. Bu mikroorganizmalar çeşitli cilt enfeksiyonlarının da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bahar ve yaz aylarında kullandığınız nemlendiriciler kış aylarında yeterli olmayabilir. Bu nedenle kış aylarında yağ içeriği daha fazla olan nemlendiriciler tercih edilmelidir. Ayrıca soğuklarda artan su ve nem ihtiyacını sağlamak için su tüketiminin artırılması gerekmektedir. Su içmek sadece genel sağlığımız için değil, deri sağlığımız için de önemlidir. Bundan dolayı kış aylarında da ihmal edilmemelidir.”

-“Güneş kış aylarında da cilde zarar verebilir”

Şentürk, soğuk havanın el ve ayaklarda kuruluk ve bazı cilt problemlerine de yol açabileceğini vurgulayarak, cilt sağlığı sorunu yaşayanların mutlaka dermatoloğa görünmesi gerektiğini söyledi.

Havaların soğuması ile ısıtılan iç ortamların, deride kuruluğa neden olduğuna dikkati çeken Şentürk, “Cildiniz için neyin gerekli olduğuna karar vermeden önce mutlaka hekim tavsiyesine ihtiyaç vardır. Kış aylarında koruyucu kremler kullanılmalıdır. Güneşten koruyucular sadece yaz ayları için değildir. Kış aylarında da güneş ışınları bulutların arasından geçip cildimize zarar verebilir. Bu nedenle kışın da güneş koruyucularını yaz aylarında olduğu gibi kullanmaya devam etmek önem taşımaktadır” diye konuştu.

Şentürk, el derisinin vücudun diğer kısımlarına göre daha ince olduğunu ve yağ bezleri bulunmadığını vurgulayarak şu uyarıları dile getirdi:

“Bundan dolayı soğuk kış aylarında ellerimiz daha fazla nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Eller, özellikle yıkandıktan sonra üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturacak şekilde nemlendirici ile sık sık nemlendirilmeli, dışarı çıkarken mutlaka eldiven giyilmelidir. Eğer yün eldiven eldeki tahrişi artırıyorsa pamuklu bir eldiven tercih edilebilir. Deri çok kuru ise sert peeling (yüzeyi ölü deriler ile kaplanan derinin bu artıklardan temizlenmesi) etkili sabun ve kremler, alkol içeren tonik ve sıkılaştırıcılar bu dönemlerde kullanılmamalıdır çünkü bunlar derinin kendini korumak için salgıladığı yağları uzaklaştırır. Bunların yerine daha nazik temizleme sağlayan süt veya nemlendirici maskeler kış aylarında fayda sağlayacaktır.”

Derinin kurumasını artırdığı için kış aylarında çok sıcak ve uzun süreli banyolardan kaçınılması gerektiğini bildiren Şentürk, ılık banyo ve nemlendirici kullanımını önerdi.

Etiketler