Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bakan Koca açıklamıştı! İzolasyon Takip Projesi’nin detayları belli oldu

Sağlık Bakanı Koca, şüpheli koronavirüs vakalarının evde takibini sağlayan aplikasyonun 1-2 gün içinde kullanımda olacağını duyururken İletişim Başkanlığı, projenin detaylarını açıkladı.

Bakan Koca açıklamıştı! İzolasyon Takip Projesi’nin detayları belli oldu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Twitter’dan koronavirüs (coronavirus) tedbirlerine ilişkin yeni bir açıklamada bulundu. Bakan Koca, “Vakaları vaka teması olanları, şüpheli vakaları takip etmek için kullanımı zorunlu bir APLİKASYON geliştirdik. Evde izolasyon kuralına uyulup uyulmadığını tespit edeceğiz. İzolasyon ihlalinin yaptırımı olacak. Sistem bir iki gün içinde devreye girecek” dedi.

DETAYLARI AÇIKLANDI

Öte yandan İletişim Başkanlığı, Sağlık Bakanı Koca’nın açıkladığı projenin detayları hakkında bilgilendirmede bulundu. Açıklamada Sağlık Bakanlığı’nın, Kovid-19 salgınının azaltılması ve hastaların izolasyonu için Pandemi İzolasyon Takip Projesi (İTP) geliştirdiği belirtilernek izolasyonun, koronavirüs salgınını kontrol altına alabilmek için en önemli tedbir olduğu belirtildi. .

GSM ŞİRKETLERİYLE İŞ BİRLİĞİ

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Özellikle Kovid-19 testi pozitif olanların ve tanı konulanlarla teması olanların izolasyonu bu dönemde hayati önem taşıyor.Sağlık Bakanlığı, bu kapsamda hastaların takibi ve gerektiğinde uyarılabilmesi için Pandemi İzolasyon Takip Projesini hayata geçirdi.

Proje, kanuni yetki çerçevesinde gerekli izinler alınarak Sağlık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ve tüm GSM operatörlerinin iş birliğiyle uygulamaya alındı.

UZAKTAN UYARI YAPILACAK

Proje kapsamında pozitif vakaların hem kendilerinin hem yakınlarının hem de bütün bir toplumun sağlığı için gerekli olan izolasyon kuralına uyup uymadıklarının takip edilmesi planlanıyor. İzolasyona Riayet Etmeyen Uyarılacak

Pandemi İzolasyon Takip Projesi ile;

-Kovid-19 riski nedeniyle evde izolasyon altında bulunması gereken
kişiler evlerini terk ederse, telefonlarına uyarı mesajı gelecek.

-Ayrıca otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle anında iletişime geçilecek ve kendilerinden izolasyon altında bulunmaları  gereken yere dönmeleri istenecek.

-Uyarıya riayet etmeyen ve ihlale devam edenlerin durumu ilgili emniyet birimleriyle paylaşılacak, gerekli idari önlem ve yaptırım uygulanması sağlanacak.

-Yol kontrolü yapan emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek.

TOPLUM SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİ

Sistemin güvenliği sıkı kontrol altında olacak Türkiye, Kovid-19’e karşı yürüttüğü etkin mücadelede teknolojinin imkanlarından da yararlanıyor. Kovid-19 salgını ile mücadelede çok etkili bir araç olacak Pandemi İzolasyon Takip Projesi ile bulaşın büyük oranda azaltılması hedefleniyor. Proje, kişinin sadece kendisinin değil yakınlarının ve toplum sağlığının güvenliği için de önemli olacak.

Böylelikle karantina altındaki kişilerin ve bölgelerin hareketliliği gözlemlenebilecek, salgının yayılmasını önleyici analizler yapılabilecek.

VERİLER DEVLET GÜVENCESİ ALTINDA

Dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan benzer projeler, Kovid-19 ilemücadelede önemli kazanımlar sağlanmasına imkan veriyor. Proje kapsamında elde edilen veriler, salgınla mücadele dışında hiçbir amaçla kullanılmayacak ve salgın riski sona erdiği tarihte imha edilecek. Verilerin başka bir hiçbir amaçla kullanılamaması devlet güvencesinde olacak ve sistemin güvenliği sıkı bir şekilde kontrol edilecek.

Amaç, kamu sağlığının korunması Pandemi İzolasyon Takip Projesi, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa kesinlikle aykırılık teşkil etmiyor.