Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Son dakika! Bakan Koca açıkladı: Vefat sayısı üç oldu

TBMM'de konuşan Sağlık Bakanı Koca, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ın vefatıyla birlikte koronavirüs sebebiyle ölenlerin sayısının 3'e çıktığını açıkladı. Koca, önümüzdeki 1-2 gün içerisinde hızlı tanı kitinin devreye gireceğini söyledi.

Son dakika! Bakan Koca açıkladı: Vefat sayısı üç oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Genel Kurıu’nda yeni tip koronavirüs ile mücadele konusunda milletvekillerini bilgilendirdi.

Bakan Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar:

ORTAK İRADE MESAJI

“Hangi sebeple huzurlarınızda olduğum açıktır. Türkiye ortak iradenin tüm kuvveti ile yüce Melis’te ortaya konmasını beklemektedir.

Söylenen her söz başarıya doğru atılmış bir adım gibi olmalıdır. Düşünülmemiş şeyleri düşünmeye ihtiyacımız var. Yüce Meclis tarihi boyunca kritik önemde pek çok olayla karşı karşıya kaldı. Sahada sorunla mücadele eden profesyonellerine gerekli tüm desteği sağladı.

Meclis’in iradesi toplumun direnmesinin kat be kat artması demektir. Sizler çekirdekten yetişmiş siyasetçiler olarak toplum psikolojisi çok biliyorsunuz.

ÖLÜM HIZI YÜZDE 3,8

Ölümler genellikle ileri yaşlarda, diyabet, kalp damar hastalığı, kronik akciğer hastalıkları başta olmak üzere gerçekleşti. DSÖ 11 Mart 2020 tarihinde pandemi yani tüm dünyayı etkileyen salgın ilan etmiştir.

Virüsün bulaştırıcılık süresi kesin olarak bilinmemektedir. Enfeksiyonun yangın belirtileri ateş öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Daha ilerde böbrek yetmezliği ve ölüm gerçekleşmektedir. DSÖ’nün Çin halk cumhuriyetine ait Kovid -19’a ait ölüm hızı yüzde 3,8 olarak bildirilmiştir.

18 MERKEZDE ÇALIŞMA

Bugün itibariyle iki vakıf üniversitesinin devreye girmesiyle 18 merkezde çalışmaya başladığını söylemek istiyorum. 10 Ocak tarihinden itibaren ülkemiz hızlı ve aktif davranmıştır. Riskten koruyucu tedbirleri erkenden aldık, sürecin ilk gününden itibaren sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyet ve yakından takip etmeleriyle ve Bilim Kurulu ve Bakanlığımızın önerilerinin devreye girmiş olmasının bu başarıda büyük ve en önemli payının olduğunu söylemek istiyorum.

Sınır komşularımızın virüsle mücadelesinin zafiyet içinde olduğunu görerek sınır kapılarımızı kapattık. Vatandaşlarımızı kontrol ve 14 günlük izolasyon ile kabul ettik. Olay 11 Mart’ta pandemi olarak tanımlandı. Atılacak adımlar kamu kurumlarımıza bildirilmişti.

HIZLI TANI KİTİ DEVREYE GİRİYOR

Bugüne kadar 10 bini geçen test yaptık. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde hızlı tanı kiti devreye girmiş olacak.”

YALMAN İLE BİRLİKE 3. ÖLÜM VAKASI

Öte yandan açıklamaları sonrası basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Sağlık Bakanı Koca, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın vefatı ile ilgili de konuştu. Kaco “Konu 4 gün önce bizim eski GATA denilen hastanemize intikal ediyor. Hasta entübe ediliyor. KOAH tanısı ile takip edilen hasta 6 saat sonra ex (ölü) kabul ediliyor. O dönemde yapılan testte negatif çıkıyor. Klinik bulgusu KOAH olmasına rağmen şüpheli olabilir düşüncesiyle çevresi taranıyor. Eşi dahil olmak üzere eşi dahil pozitif çıkanlar oldu dün. Böyle bir vakada başta negatif sonra pozitif olabilir. Pencere dönemi olduğu söyleniyor. Vefat eden 3 kişi olmuş oldu.” ifadelerini kullandı.