Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sumak nedir? Sumağın faydaları nelerdir, neye iyi gelir?

Sumak nedir? Sumağın faydaları nelerdir, neye iyi gelir?... Koronavirüs nedeniyle bağışlık sistemini güçlendirici besin takviyeleri arayan vatandaşlar bu sorulara yanıt arıyor. Son günlerde herkesin eve kitlendiği bu dönemde en çok araştırılan konuların başında besin takviyeleri geliyor. Bu nedenle Sumak da en çok merak edilenler arasında yer aldı. Özellikle sumağın faydaları herkes tarafından merakla araştırılıyor. Peki, Sumak nedir? Sumak bitkisi özellikleri nelerdir? İşte sumak suyunun faydaları ile alakalı detaylar...

Sumak nedir? Sumağın faydaları nelerdir, neye iyi gelir?

Faydaları saymakla bitmeyen sumak bitkisinin özellikleri merak ediliyor. Vatandaşlar, sumak nedir, sumak neye iyi gelir gibi sorularla sumak bitkisinin özelliklerini detaylıca bilmek istiyor. Özellikle sıcak iklimlerde yetişen ve yaklaşık 150 türü bulunan sumağın faydaları nelerdir diye merak eden internet kullanıcıları için biz de soruların yanıtlarını bu haberimizde bir  araya getirdik. Peki Sumak nedir? Sumağın faydaları nelerdir, neye iyi gelir? Sumak bitkisi özellikleri, iyi bir sumak nasıl anlaşılır ve sumağı nerelerde kullanabiliriz? İşte sumak hakkında merak edilen bilgiler!..

Sumak nedir? Sumak bitkisinin özellikleri!..

Sıcak iklimlerde yetişen sumak, çalı görünümünde bir bitki olup, mercimeğe benzer meyvesinin ise koyu kırmızı mor rengi ve ekşimsi bir tadı vardır. Bu bitkinin meyveleri kurutulup tuzla öğütülerek yemek ve salatalarda kullanılan sumak baharatı elde edilir. Toz olarak kullanımının yanında kaynatılmakla elde edilen ve sumak ekşisi adı verilen şurup halde kullanımı da oldukça yaygındır.

Sumak bitkisi Antepfıstığıgillerden olup yaklaşık 150 türü bulunmaktadır. Sumağın kimi türleri her mevsim yeşil kalabilmektedir.

Sumak, Türkiye’nin Ege, Akdeniz ve Güneydoğu bölgelerinde yetişmektedir.

Sumak nedir Sumağın faydaları nelerdir, neye iyi gelir Sumak bitkisi özellikleri

Sumağın faydaları nelerdir? Sumak neye iyi gelir?

Özellikle enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucu bir kalkan olan sumağın faydaları saymakla bitmiyor. Vücuttaki iltihaplanmalar, ateş, deri iltihabı, solunum bozuklukları, bronşit gibi birçok müzmin hastalığın tedavisinde destek amaçlı kullanılabilen bu mucize bitki, şeker hastalarına da oldukça iyi gelmektedir.

Kandaki insülin seviyesini de düzenlemeye yardımcı olan sumağın faydaları arasında bu özelliği, diyabeti önleyici hatta tedavi edici bir etki göstermektedir.

Sumak aynı zamanda idrar söktürücüdür. İdrar üretimine yardımcı olur ve vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

Sumağın faydaları arasında sayılan özelliklerinden biri de, ağrılı idrara çıkma ve iltihap ile sonuçlanan mesane iltihabını tedavi etmek için de kullanılabilmesidir.

İyi bir sumak nasıl anlaşılır?

Aktarlardan satın aldığınız toz haline getirilmiş sumağın öncelikle rengi canlı, doygun bir koyu kırmızı, mor görünümde olmalı. Tattığınızda her bir tanesinin yoğun lezzet ve mayhoş tadını damağınızda hissedebilmelisiniz.

Aynı şekilde doğal ev yapımı bir sumak ekşisi de keskin mayhoş tadıya kendini belli edecektir. Ancak içerisindeki mayhoşluğun ve şekerimsi tadın yapay şeker ve limon tuzundan kaynaklanmadığını ayırt etmek size kalmış…

Sumak nerelerde kullanılır?

Birçok salata çeşidinde hem toz halini hem de sumak ekşisini kullanabilirsiniz. Bunun yanında zeytinyağlı dolmalar, kebaplar, kısır ve mercimek köftesi(tüketirken yanında kullanılır) gibi atıştırmalıklarla da muhteşem bir lezzet kombinasyonu oluşturabilirsiniz.

Sumak nedir Sumağın faydaları nelerdir, neye iyi gelir Sumak bitkisi özellikleri