Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Suriye’de tüm kesimlere insani yardım ulaştırmaya çalışıyoruz”

BM Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Karl Kulessa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BM Nüfus Fonunun açıkladığı “Dünya Nüfusunun Durumu 2015 Raporu” sonrasında Türkiye’ye ilişkin sonuçları değerlendirdi.

Türkiye’deki Suriyelilerin yüzde 25’lik bölümünün üreme çağındaki kadın ve genç kızlardan oluştuğunun tespit edildiğini ifade eden Kulessa, bunların 54 bininin hamile olduğunu, kadınların yüzde 52’sinin kendilerinin veya aile üyelerinin psiko-sosyal desteğe ihtiyaçları bulunduğunun kayıt altına alındığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonunun, kamplar ve sığınmacı nüfusunun yoğun olduğu illerde cinsel sağlık ve üreme sağlığı ihtiyaçlarına yanıt vermeye çalışıldığını ifade eden Kulessa, şunları söyledi:

“Bu kapsamda yaklaşık 145 binden fazla hijyen ve kadın paketi, kuzey Suriye ve Türkiye’deki Suriyelilere dağıtıldı. Çalışmalarımız, sağlık alanında ve cinsiyete dayalı şiddete ilişkin Arapça dahil bir milyondan fazla broşürün hazırlanması ve dağıtılmasını, Suriyeli kadınların cinsel sağlık ve üreme sağlığı konularında hizmet ve psiko-sosyal destek alabilecekleri güvenli alanların kurulmasını ve dil kursları ile benzeri güçlendirme çalışmalarını içeriyor.

“Türkmenlerle gönül bağım var”

Bayırbucak Türkmenlerinin bulunduğu bölgede ne gibi önlemler alındığının sorulması üzerine Kulessa, şu değerlendirmede bulundu:

Şahsım olarak benim Türkmenlerle bir gönül bağım var, daha önce Türkmenistan Ofisinin temsilcisiydim. BM Nüfus Fonu olarak temel varlık sebebimiz, tüm dünyada üreme sağlığı haklarına ve hizmetlerine kadın, genç herkesin erişmesini sağlamaktır. Yapılanmamızın temelinde bu yatıyor. BM Nüfus Fonu olarak din, dil, ırk gözetmeksizin herkesin bu hizmetlere erişmesi için varlığımızı ortaya koyuyor ve çalışıyoruz. Ancak belirtmek gerekir ki, hizmet sunumunda temel güçlüklerden biri, çatışma bölgesindeki kişilere güvenlik sebebiyle doğrudan erişilememesidir. Zaman zaman bunun sıkıntısı yaşanıyor. Bu nedenle Şam’da bulunan Suriye ofisimizin ulaşamadığı bölgelere hizmeti sınır ötesi yardımlar çerçevesinde Türkiye’den yürütüyoruz. BM Nüfus Fonu olarak, dünyanın neresinde olursa olsun kadın ve çocukların hayatlarının tehlikeye girdiği, üreme sağlığı hizmetlerine erişimin aksadığı her durumda yardıma hazırız. Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadığı bölgeler de dahil Suriye içerisinde ulaşabildiğimiz tüm kesimlere insani yardım ulaştırmak için elimizden geleni yapmaktayız.”

Etiketler