Son Dakika

Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer?

Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek tedavisi süresi hakkında bilgi verdi.

Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer?

Tüp bebek tedavisinin ne kadar süreceği çiftin kısırlık sorununa göre değişkenlik göstermektedir. Ancak genellikle tüp bebek tedavisi başından sonuna kadar 30 günde tamamlanmaktadır.

Tüp bebek tedavisine başlamak için belirli bir dönem var mıdır?

Tüp bebek tedavisine adetin gerçekleştiği ilk günden itibaren 2. Ya da 3. Gün başlanmaktadır.  İlk olarak yumurtalık rezervinin ultrasonografi aracılığı ile incelenir. Daha önce uygulanmamış ise hormon tahlilleri ve sperm analizi yapılır. Tahliller aşılama tedavisi için uygun ise, rahim filmi ile

Tüp bebek tedavisi aşamaları kaç günde tamamlanır?

Anne ve baba adaylarının en merak ettiği konuların başında aşamaların kaç günde tamamlanacağı gelmektedir.  Baba adayı, süre konusunda daha rahattır. Bunun sebebi ise, baba adaylarının yalnızca ilk muayene görüşmesinde ve döllenme aşamasında birer gün tüp bebek kliniğinde bulunmasının yeterli olmasındandır. Anne adayı ise, yukarıda sayılan her ise her aşamada bizzat olmalıdır.

Kısaca aşamaların süresi şu şekilde özetlenebilir:

  • Tüp bebekte İlk aşama: ortalama bir günde tamamlanır.
  • Daha sonra randevunun kararlaştırıldığı bir tarihte ikinci aşamaya başlanır ve bu da yaklaşık olarak 15 günde tamamlanır.
  • Tüp bebekte Üçüncü aşamadaki yumurta toplama işlemi yaklaşık olarak yarım saatte tamamlanır, ardından ise 1-2 saat dinlenerek uygulama merkezinden ayrılıp eve gitmek mümkündür. Bu sırada döllenme işlemi uygulanır ve döllenen yumurtalar inkübatörde muhafaza edilir.
  • Yumurta toplama işleminde yaklaşık 2-3 gün ardından yeniden tüp bebek kliniğine gitmek gerekir. Bunun sebebi, embriyonun anne adayının rahmine transfer edilecek olmasıdır, bu işlem de 5-10 dakika da tamamlanır ve işlem ardından bir iki saat dinlenerek tüp bebek merkezinden ayrılıp eve gitmek mümkündür.

Kaynak : Bülent Tıraş

Advertorial Haber

Yorumlar