Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Türkiye gıda güvencesinde dünya standartlarının üstünde

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından 81 ilde 6 gün süren gıda denetimi seferberliği başlatıldı. Denetim öncesinde gıdada sahtecilik yapan çoğu yerli 74 firmanın ifşa edilmesi, Türkiye’nin gıda güvenliğindeki başarısını gözler önüne serdi.

Aslıhan Şimşek
Türkiye gıda güvencesinde dünya standartlarının üstünde

Tarım ve Orman Bakanlığınca ilk olarak süt ve süt ürünlerinde yürütülecek olan gıda denetimlerine başlandı. Bakan Pakdemirli, son bir yılda 1 milyon 215 bin 996 gıda denetimi gerçekleştirdiklerini belirtirken usulsüz gıda üretenlere göz açtırılmayacağını söyledi. Yeni denetimler kapsamında ise 81 il ve ilçede eş zamanlı olarak 7 bin 4 gıda denetçisi görev aldı.

Gıda denetimlerinin öncesinde bakanlığın internet sitesinde gıdada taklit ve tağşiş yapan 74 firmanın 99 ürünü ifşa edildi. Halk sağlığını tehdit eden ürünlerin bir kısmı paketli olarak satışa sunuldu.

99,3 PUANLA ZİRVEYE KOŞUYOR

Gıdalarda olabilecek fiziksel, kimyasal, biyolojik ve her türlü zararların bertaraf edilmesi için alınan tedbirler olarak bilinen gıda güvenilirliği kavramı yapılan son denetimlerle bir kez daha karşımıza çıktı.

Küresel Gıda Güvencesi İndeksi (GFSI) 2015’teki sonuçlarında Türkiye, gıda güvencesi alanında 109 ülke arasında 39’uncu sırada yer aldı. İndekse göre gıda güvencesinin bir göstergesi olan gıda güvenliğinde ise Türkiye, 100 puan üzerinden 99,3 puan alarak 57,9 olan dünya ortalamasının üstünde bir performans sergiledi.

Yapılan araştırmalar sonucunda gıda güvenliğini tehdit eden unsurlar ise gıda israfı ve tarım alanlarının daralması olarak dikkat çekti. İki unsurun etkisiyle talepleri karşılamakta zorlanan üreticiler, daha fazla gıda mamülü çıkarmak adına ürün içeriklerinde sağlığı tehdit eden maddeler kullanmaktan geri durmuyor.