Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ultrason dalgalarıyla su arındırma yöntemi geliştirildi

Ultrason dalgalarıyla su arındırma yöntemi geliştirildi

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilsun İnce, ses üstü dalgalarla sudaki ilaç atıklarının temizlenmesini sağlayan bir proje geliştirdiklerini bildirdi.

İnce, yaptığı yazılı açıklamada, ultrason dalgaları kullanarak geliştirilen su arındırma yönteminin Türkiye’de ilk olduğunu vurgulayarak, bu yöntemle şebeke veya içme sularına karışabilecek dirençli atıkların yok edilebileceğini belirtti.  

Açıklamada, Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde reçetesiz satılan bazı ağrı kesicilerin, çok fazla tüketilmesi sonucunda atık sulara daha hızlı karıştığını ifade eden İnce, şunları kaydetti:

“Geliştirdiğimiz yöntemle ilaç atıkları, suya iletilen akustik dalgalarla parçalanabilir. Yöntem, diş macunu, kozmetik kremler, şampuan, vücut jeli gibi kişisel ürün atıklarıyla diğer kalıcı kimyasalların giderilmesinde de kullanılabilir. Geliştirilen ve sudaki ilaç atıklarını temizlemede başarıya ulaşan yöntem, temelde oksidasyon işleviyle gerçekleştiriliyor. Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerinin birçoğunda içme suyu kaynaklarındaki ilaç atıkları sürekli olarak izlenmekte ve böylece içme suyuna karışmaları kontrol altında tutulmaktadır. Ülkemizde ise henüz bu nitelikte bir düzenleme mevcut değil. İstanbul’daki bir su arıtma tesisi girişinden aldığımız su örneklerinde yaptığımız ön çalışmalar sonunda ultrasonik yöntemin hem tesis verimini yükselttiğini hem de varsa ilaç atıklarını giderdiğini gördük.”

Prof. Dr. İnce, ağrı kesicilerin atık su arıtma tesislerinde düşük oranda giderildiğini ancak bunun yetersiz kaldığını anlattığı açıklamada, “Türkiye’deki sularda ilaç atıkları bulunuyor ve bu durum doğayı, canlıları ciddi anlamda tehdit ediyor. Biz de bu kapsamda ses üstü dalgalarla sudaki atıkların temizlenmesini sağlayan bir proje üzerinde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, bu durumun gelişmiş ülkelerde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak görüldüğünü aktaran İnce, konunun içinde araştırmacılar ve bilim insanlarının yanı sıra, uygulamacılar ve yerel yönetimlerin de yer alması gerektiğinin altını çizdi.

Etiketler