Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yaz sıcaklarına karşı sebze ve meyve kalkanı

Sümeyye Aksu
Yaz sıcaklarına karşı sebze ve meyve kalkanı

Yaz aylarıyla birlikte artan sıcaklık nedeniyle beslenmenin insan sağlığı açısından büyük önem taşıdığını belirten Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Melek Atabey, sıcaklığın artmasıyla vücuttan terle beraber sıvı, potasyum ve sodyum gibi birçok mineral kaybının yaşandığını belirterek, günde 2-2,5 litre su içilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Dengeli ve sağlıklı beslenme üzerine Diriliş Postası muhabirine açıklamalarda bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Melek Atabey, beslenmenin sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarda ve uygun zamanda alması adına bilinçli davranış bütünü olduğunu belirtti.

Aşırı sıcak gelen risk

Yaz aylarının gelmesiyle sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı da artmakta ve metabolizma da bu duruma uyum sağlamaya çalışıyor. Havanın aşırı sıcak olduğu dönemde, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastaları yüksek risk altında bulunuyor. Sıcakların etkisiyle, su ve mineral kaybı sonucu bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri de ortaya çıkıyor.

Kronik hastalığı olan kişiler (tansiyon, şeker, astım vb.) sıcaklık değişikliklerine karşı duyarlıyken yalnız yaşayan yaşlılar riskin en yüksek olduğu grup olarak dikkati çekiyor.

Sıcaklardan korunmak için alınması gereken bazı tedbirlerin olduğunu ifade eden Atabey, “Uzun süre aç kalan metabolizma yağ depolar. Bu nedenle mutlaka her gün 3 ana ve bireylerin ihtiyaçlarına göre1-3 arası ara öğün tüketilmeye çalışılmalı. Yine artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her gün en az 2-2,5 litre su içilmeli. Su haricinde süt, ayran, soda, limonata, soğuk bitki çayları, şekersiz kompostolar ve taze sıkılmış meyve suyu gibi içecekler doğru tercihlerdir. Vücut direncini artırmak ve yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için sebze ve meyve çeşitlerinden yararlanılması önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

Dikkat çeken beslenme tüyoları

Artan sıcaklarda beslenme ve sıvı tüketimi konusunda basit yöntemlerle sağlıklı bir yaz dönemi geçirilebileceğinin altını çizen Atabey, “Kalp hastaları, yaşlılar, bebekler gibi sıcak havalardan etkilenme ihtimali yüksek olan kişilerin özellikle dikkat etmesi gereken bir üç ay var önümüzde. Alınabilecek basit önlemlerle yaz aylarını rahat geçirmek mümkün. Beslenme konusuna yaz aylarında daha dikkat edilmesi gerekiyor” dedi. Diyetisyen Melek Atabey, yaz dönemi için beslenme önerilerinde bulundu:

  • Kilo, boy, yaş, cinsiyet ve var olan hastalıklara göre değişiklik göstermemekle birlikte yaz aylarında sağlıklı bireylerde günde 2,5-3 litre su tüketmek gerekiyor. Su haricinde miktarına dikkat etmek üzere taze meyve suları, ayran, soda, maden suyu ve meyve çayları tüketilebilir.
  • Salatalık, karpuz gibi meyve ve sebzeler içerdikleri sıvı miktarı nedeniyle özellikle yaz ayları için faydalıdır. Sıcak hava ile kaybedilen vücut sıvılarının yerine konmasında, bu tür sebze ve meyveler oldukça yararlıdır.
  • Yüksek kalsiyum içeriğiyle hem kemiklerin güçlenmesinde hem de metabolizmanın daha hızlı çalışmasında yardımcı olan yoğurt, aynı zamanda sindirim sistemini de düzenlemektedir.
  • Özellikle hava sıcaklığının iyice yükseldiği öğlen saatlerinde semizotu, fasulye gibi zeytinyağlı sebze yemekleri yemek, mide bağırsak sistemi açısından oldukça faydalıdır. Bunlarla birlikte ağır öğünler sebebiyle oluşabilecek kalp ve damar sistemi sorunlarının da önüne geçilebilecektir.
  • Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltı ile gün boyunca gereken enerji alınmalıdır. Böylelikle hem gün boyunca ihtiyacımız olan enerji sağlanacak hem de gün içerisinde tokluk hissi olarak sıcaklığın yüksek olduğu saatlerde açlık hissetme ihtimali azalacaktır.
  • Yiyeceklerin sıcakta beklememsine özen gösterin. Tavuk, yumurta, et ve balık gibi besinler sıcakta beklediği zaman başta mide-bağırsak enfeksiyonları olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle yaz dönemi boyunca besinlerin soğuk zincirine dikkat edin.
  • Besin zehirlenmeleri, halk sağlığını yakından ilgilendiren ve özellikle yaz aylarında artan hastalıklardan biridir. Çoğunlukla hafif seyirli ve kısa süreli hastalıklar olmalarına karşın, zehirlenmeye yol açan besinle ve kişiyle ilgili bazı faktörler hastalığın zaman zaman daha ağır seyretmesine hatta ölümcül olmasına yol açabilmektedir. Özellikle yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulan potansiyel riskli besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.


Mevsim meyvelerinin faydaları

Yaz ayları birbirinden renkli, her renginde bize ayrı bir mutluluk, ayrı bir yarar sağlayan besleyici meyveler içeriyor. Yaz sıcaklarının kendini gösterdiği şu günlerde birçok kişi sağlıklı ve formda bir beden için meyve tüketimini artırıyor. Uzmanlar, mevsimlik meyve ve sebzelerinin metabolizmaya ve insan ruhuna olan yararını tartışılmaya açılmayacak kadar gerçek olduğunu savunuyor.

İçeriklerinde bulunan maddeler hem hastalıklardan koruyor hem de genç kalmayı sağlıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Melek Atabey, yaz meyvelerinin sağladığı faydalar hakkında bilgi verdi.

Kayısı kabızlık problemini gideriyor: Kayısı, A ve C vitaminleri, potasyum, demir ve magnezyum bakımından zengin bir meyvedir. Kabızlığa iyi gelir. Akciğer ve mide kanserine karşı koruyucu etkiye sahiptir. Tansiyonu dengeler.

Kiraz kansere karşı koruyor: Kiraz zengin lif içeriği sayesinde kabızlık problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. İdrar söktürücü ve tansiyon düzenleyicidir. Vücuttaki ödemin atılmasını destekler. Aynı zamanda, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. İçeriğindeki melatonin etken maddesi sayesinde vücudu gevşetir ve uykusuzluğu giderir. Betakaroten içeren kiraz, kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Dut kalp sağlığını koruyor: Dut, protein bakımından diğer meyvelere göre daha zengindir. Özellikle kırmızı ve karadut, ağızda meydana gelen yaralara iyi gelir. Lifli bir meyve olduğu için sindirim sistemini destekler. Aynı zamanda yapısındaki flavonoidler kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

İncir sindirim sistemini destekliyor: Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. Yüksek karbonhidrat içerdiği için diyabet hastaları çok dikkatli tüketmelidir. Antioksidan ve kalsiyum bakımından zengin olan incir, yaşlanmayı geciktirir, çocuklar ve hamileler için çok faydalıdır.

Armut uzun süre tok tutuyor: Armut da kabuğuyla tüketildiğinde faydaları artan bir meyvedir. Zengin lif içeriği sayesinde sindirim sistemini destekler. Uzun süre tokluk sağlar. Kan basıncının dengelenmesinde olumlu rol oynar. Folik asit bakımından zengin olan armut hamileler için çok faydalıdır.

Çilek bağışıklık sistemini güçlendiriyor: C vitamini açısından zengin olan çilek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kabızlığa iyi gelir. Potasyum içeriği sayesinde de tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.

Üzüm kolesterolü düşürmeye yardımcı: Üzüm, şeker oranı yüksek bir meyvedir. Bu nedenle, diyabet hastaları dikkatli tüketmelidir. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan üzüm, içeriğindeki resveratrol sayesinde vücudu kansere karşı korur. Dolaşım ve sindirim sistemini destekler, kabızlık problemini önler. Kötü kolesterolün düşmanıdır.

Şeftali vücut direncini artırıyor; Lif bakımından zengin bir meyve olan şeftali kabuğuyla birlikte tüketildiğinde faydaları artar. Tansiyonu dengeler. C vitamini açısından zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir. Görme duyusunu geliştirir ve vücut direncini artırır.

Karpuz böbrek sağlığını destekliyor: Yüzde 95’i su olan karpuzun şeker oranı yüksek olduğu için, kan şekerini kontrol altında tutmak adına dikkatli tüketmek gerekir. Karpuz, sindirimi kolay bir meyvedir. Serinletici etkisi sayesinde menopoz dönemindeki kadınlara ve hamilelere iyi gelir. Böbrek fonksiyonlarını destekler. İçerdiği likopen sayesinde kanser oluşumunu ve gelişimini önlemeye yardımcı olur.

Kavun güçlü antioksidanlar içeriyor: Kavun da karpuz gibi yüksek oranda su içerir. C vitamini, folik asit potasyum bakımından zengindir. Böbreklerdeki toksik maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. Kalp sağlığını korur. İçeriğindeki beta karoten sayesinde antioksidan özellik gösterir.