Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Yerli kit ile koronavirüs teşhisi 75 dakikaya düştü! Yeni hedef 30 dakika

Türkiye'de üretilen yerli kit ile koronavirüsü tespit süresi 90 dakikadan 75 dakikaya düşürdü. Hedef 1 ay içinde bu süreyi 30 dakikaya kadar indirmek.

Yerli kit ile koronavirüs teşhisi 75 dakikaya düştü! Yeni hedef 30 dakika

Çin’in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgınının ardından tüm dünya alarma geçerken özellikle hastalığın teşhisine yönelik çalışmalar hız kazanmıştı. Bu alanda en hızlı davranan ülkelerin başında gelen Türkiye, tüm imkanlarını seferber ederek “yerli tanı kiti” geliştirmeyi başarmıştı.

BAKAN KOCA AÇIKLAMIŞTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu gelişmeye iliştkin yaptığı açıklamada tanı kitinin sonuç verme süresinin 90-120 dakika arası olduğunu açıklamış, 75 dakikaya çekmlek olduğunu belirtmişti.
Bu açıklamaların ardından çalışmalarına hız veren Türk bilim insanları kitin virüsü tespit süresini belirtilen hedefe yani 75 dakikaya çekmeyi başardı. Dahası apılan çalışmalarla önümüzdeki 1 aylık sürede sürenin 30 dakikaya çekilmesinin hedeflendiği öğrenildi.

ALMANYA’NIN KİTİ 3 SAATTE TEŞHİS EDİYOR

Türkiye gibi bu alanda yatırım yapan bir başka ülke olan Almanya’nı geliştirdiği tanı kitinin 3 saatte tespit yapabildiği düşünüldüğünde Türk bilim insanlarının başarısı bir kat daha önem kazanıyor.