Şanlıurfa Valisi Vali Şıldak'ın yoğun hafta sonu mesaisi ilk olarak Millet Hanı ile başladı. Eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte Millet Hanına giden Vali Şıldak, yapının tarihi geçmişi ve mevcut durumu ile ilgili bilgi aldı. Restorasyon çalışmalarının bitirilememesi ve alanın turizme kazandırılamaması ile ilgili yaşanan sürecin kendisine aktarılması üzerine Vali Şıldak, konunun bütün yönleriyle incelenmesi ve çözüm üretilmesi talimatını verdi.

Alanda incelemelerde bulunan Vali Şıldak, ardından Urfa'nın düşman İşgalinden kurtuluşunun simgelerinden biri olan ve Şanlıurfa Valiliği tarafından restore edilerek Kurtuluş Müzesine dönüştürülen Mahmut Nedim Konağına geçerek buradaki faaliyetleri değerlendirdi. Restorasyon ve bakım çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Şıldak, temaslarının ardından yaptığı değerlendirmede, Şanlıurfa'nın her tarihi dokusunu büyük ölçüde koruyarak günümüze kadar eşsiz birikimini barındırarak geldiğini ve bu değerleri geliştirmek için gayret göstereceklerini ifade etti.

"Şanlıurfa tarihini ve kültürünü yeni nesillere aktarabilmeliyiz”

Tiyatro toplulukları dayanışma için Zonguldak Tiyatro Platformu’nu kurdu Tiyatro toplulukları dayanışma için Zonguldak Tiyatro Platformu’nu kurdu

Vali Şıldak temasları sırasında yine Kurtuluş Müzesi içerisinde yer alan Kültür ve Turizm Bakanlığı Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği ve Sıra Gecesi Topluluğunun misafiri oldu. Koronun küçük bir konserini dinleyen Vali Şıldak, "Şanlıurfa'mızda Türk halk müziği Korosunun olması ilimiz için bir ayrıcalık. Topluluğumuzun ilimizin kültür hayatının önemli bir unsuru olduğu aşikardır. Bu zengin kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak ve devamlılığını sağlamak için çalışmaları destekleyeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: İHA