İşgalci İsrail'in Gazze'deki katliamına çok sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri Almanya Başbakanı Olaf Scholz'u rahatsız etti. Scholz, İsrail'in masum sivilleri katletmesi için, "Kendisini savunma hakkı" dedi. Scholz, Erdoğan'ın İsrail'e yönelik faşizm suçlamasının 'absürt' olduğunu iddia etti.

Almanya Başbakanı, 40 gündür Gazze'yi bombalayan ve 10 binden fazla masum insanın ölümüne neden olan İsrail'in insan haklarına ve uluslararası hukuka bağlı ve buna göre hareket eden bir ülke olduğunu savundu.

ATEŞKESE KARŞI ÇIKMIŞTI

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Gazze'de ateşkese karşı olduğunu belirtmişti.

FİLİSTİN BM TEMSİLCİSİNDEN TEPKİ

Filistin’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Majed Bamya, Almanya Başbakanı Olaf Schozl’un İsrail hakkındaki açıklamalarına tepki gösterdi.

Bamya “Artık Alman Şansölyesi ve diğerlerinin bahsettiği ve bizim bilmediğimiz başka bir uluslararası hukuk olduğuna ikna oldum. Bu hukuk, adınız İsrail olduğu sürece sömürgeleştirmeye, toplu cezalandırmaya, ayrım gözetmeksizin saldırılara, ahlaksız yıkıma ve ırk ayrımcılığına izin veriyor” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Katliam gibi kaza! 25 ölü, 15 yaralı Katliam gibi kaza! 25 ölü, 15 yaralı

Başkan Erdoğan açıklamasında, "Filistin halkının binlerce yıldır yaşadığı topraklarını zorla gasp edenler, bunun üzerinde geçmişi 75 yılı ancak bulan ve meşruiyetini bizzat kendi faşistlikleri ile tartışmalı hale getirdikleri bir devlet inşa etmeye çalışıyor." demişti.

Başkan Erdoğan başka bir açıklamasında ise " Netanyahu kalkmış iki bakan alıp basın açıklaması yapıyor. Çok rahatsız olmuş. Riyad Zirvesi ve Macron'un açıklamaları onu rahatsız etmiş. Geçen gün ben ne dedim; 'Ey Netanyahu bunlar senin iyi günlerin.' Seni daha farklı günler bekliyor. O bebekler, yavrular, 3-5 yaşında kefene sarılmış. Bunların ahı seni iflah ettirmez. Netanyahu şunu iyi bil, gidicisin gidici, gidicisin. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste" ifadelerini kullanmıştı.