Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen AKINCI Projesi kapsamında, Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), 50 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı.

Türkiye'nin savunma sanayisi neferlerinden Baykar Teknoloji, Bayraktar AKINCI TİHA'nın Gök Vatan'daki 50 bin saatlik uçuşunu tamamladığını duyurdu. Bayraktar AKINCI TİHA hakkında Selçuk Bayraktar da sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Baykar'ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Türk Havacılığının Altın Çağı. İsminin hakkını veren AKINCI, milletinin hizmetinde 50.000 saati tamamladı. (Bayraktar AKINCI 50.000 completed , flight hours.)" ifadelerine yer verildi.

"SEMALARDAKİ KOCA BALIK!"

Öte yandan Bayraktar AKINCI TİHA'nın 50 bin saatlik uçuşu hakkında Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar da paylaşımda bulundu.

Selçuk Bayraktar paylaşımında, "Semalardaki koca balık! Selam götür bizden AKINCI'lara! Türk Havacılığının Altın Çağı'nda, Gök Vatan'daki 50.000 saatimiz kutlu olsun! (Bayraktar AKINCI 50.000 completed , flight hours.)" ifadelerini kullandı.

9 ÜLKEYLE İHRACAT SÖZLEŞMESİ

FM24'de en iyi taktik hangisi? İşte önemli detaylar... FM24'de en iyi taktik hangisi? İşte önemli detaylar...

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar da Türk havacılık tarihinin irtifa rekoru sahibi ve 50 bin başarılı uçuş saatini geride bırakan Bayraktar AKINCI TİHA için bugüne dek 9 ülkeyle ihracat sözleşmesi imzaladıklarını belirtti.

Bu alanda dünyanın en büyük firması, Baykar olarak ihracat yaptıkları ülke sayısının 34'e ulaştığını aktaran Bayraktar, şunları kaydetti:

"İhracat oranımız yıldan yıla arttı. 2023 yılı ve sonrasında imzaladığımız sözleşmelerdeki ihracatın payı yüzde 97,5'a ulaştı. Baykar ve ortakları kuruluşundan bugüne kadar devletten tek kuruş nakit hibe desteği almadı ve kuruluşundan bu yana tek kuruş banka kredisi dahi kullanmadı. Tüm projelerimizin finansmanını yüzde 100 öz kaynaklarımızla karşılıyoruz. İhracattan kazandığımızı projelerimize yatırarak büyüyoruz. Bayraktar AKINCI ile milyon saatlere."

Editör: Enes Kılıç