Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Alman havayolu şirketi Lufthansa’da korona krizi: Yan kuruluşunu kapattı

Alman havayolu şirketi Lufthansa, yan kuruluşu Germanwings Havayolu’nu koronavirüs krizi nedeniyle kapattı. Kriz nedeniyle uçuş filosunu küçülten Lufthansa, Germanwings’in uçuşlarının durdurulduğunu açıkladı.

Alman havayolu şirketi Lufthansa’da korona krizi: Yan kuruluşunu kapattı

Çn’de ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan ölümcül koronavirüsü ekonomi sektörünü de olumsuz etkiliyor.

Almanya merkezli Lufthansa Havayolları’nın İcra Kurulu tarafından gerçekleştirilen toplantıda yan kuruluş Germanwings Havayolu şirketinin kapatılmasına karar verildiği bildirildi.

2 BİN KİŞİ İŞSİZ KALDI

Söz konusu karar, yeniden yapılanma paketinin bir parçası olarak ilan edildi. Germanwings’in kapatılmasıyla birlikte yaklaşık 2 bin çalışan işsiz kaldı.

LUFTHANSA KÜÇÜLMEYE GİDİYOR 

Koronavirüs krizinden sonra havacılık sektöründe yaşanılan talep düşüşü karşısında grubun 760 uçağından 700 uçağını yere indirerek önlem almasına rağmen krizle baş edebilmek için kapatma kararı alındığı, Lufthansa’nın yan kuruluşları olan diğer havayolu şirketlerinde de tasarruf için önlemler alınacağı açıklandı.

Lufthansa’nın borsadaki hisselerin yılbaşından bu yana yarı yarıya düştüğü belirtilirken gelir eksikliği ve işletme maliyetleri ile ücretli biletlerin geri ödenmesi nedeniyle Lufthansa’nın acilen likiditeye ihtiyacı olduğu aktarıldı.

YAN ŞİRKET KAPANDI

Sendikacılar ve personel temsilcileri Lufthansa’yı korona krizini “kurumsal yeniden yapılandırma” için kullanmakla suçlamıştı.

Öte yandan 1996 yılında kurulan Germanwings Havayolları, yıllık 1.8 milyar Euro ciro elde ediyordu. Ucuz fiyatlarıyla yolcu taşıyan şirketin yıllık 16 milyon yolcu kapasitesi bulunuyordu.

Kaynak : İHA