Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Murat Özer’in kaleminden Osmanlı’da seyahat

Özkan Erusta
Murat Özer’in kaleminden Osmanlı’da seyahat

Motorlu vasıtaların icad edildiği 19. yüzyıl sonuna kadar tüm dünyada yolculuklar kervanlar ile yapılırdı. Yazar Murat Özer’in Pınar Yayınları’ndan çıkan Osmanlı’da Seyahat Kültürü Kervansaraylar isimli yeni kitabı, bu kervan yolculuğuna kattığı okuyucuları tüm Anadolu’da bazen bir kervansarayda, bazen bir zaviyede ağırlıyor. Kitapla geçmişin bu gizemli yolculuğuna katılırken, yolda seyyahlara, Batılı casuslara, dervişlere rastlıyor; tüm bu yola düşenlerin kervansaraylarda ne yediğini, ne içtiğini, neler konuştuğunu, nerede uyuduğunu bir roman tadında okuyorsunuz.

MİMARİDEN SOSYAL HAYATA…

Fakat kitap, temelde akademik bir disiplinle hazırlanmış. Yazarın bu çalışma esnasında eski usul bilgi fişleri ile çalışan son nesil öğrencilerden olduğu bilgisi detaylarda rahatlıkla farkediliyor. Özer, 14. yüzyıl başından 20. yüzyıl başına kadar süren dönemde Anadolu’da faaliyet süren kervansaraylar ve bu kervansaraylardaki sosyal hayatın nasıl olduğunu ana hatlarıyla anlatmış. Özer çalışmasını üç ana bölüm olarak kurgulamış. Birinci bölümde seyahatnamelerin veri konusundaki önemine vurgu yapmış: Kitapta seyahatnameler en fazla faydalanılan kaynak durumunda. İkinci kısımda kervanlar, kervanların hazırlıkları, taşıdıkları yükler, güzergahları ve konaklamaları konu edinilmiş. Üçüncü bölümde kervansaraylar anlatılıyor: Bu bölüm en detaylı olan kısmı oluşturuyor. Burada kervansarayların mimari yapısı, hayvanların kaldığı yerler, ikram edilen yemekler gibi pek çok unsura yer veriyor. Bu bölümde sık sık enteresan bilgilere de rastlıyoruz. Mesela Batılılar için Türklerin içecek olarak suyu tercih etmelerinin karşısındaki hayreti doğulu okuru hayrete düşürecek bir yön taşıyor.

HER DİNDEN TÜCCARLAR

Kitabın dikkat çekici yönlerinden birisi de Müslüman, Ermeni ve Yahudi tüccarlara dair yapılan yapılan değerlendirmeler. Özellikle Müslüman tüccarlarla olan değerlendirmeler ilginç ve bir yanıyla da bugün gelinen nokta açısından üzücü. Paraya değer vermeyen sakin, az konuşan, pazarlık yapmaya ihtiyaç hissetmeyen tavırları ile Müslüman tüccar algısı günümüzdeki algı ile epey mesafeli. Sonuç olarak kitap hem sanat tarihi alanında okumalara kaynak olduğu gibi kültür tarihi ilgisi olan okur içinde keyifli bir çalışma olarak okurunu bekliyor.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri