Son Dakika

Adıgey’de Suriyeli Çerkesler’e ev verilecek

Adıgey Cumhuriyeti geri dönüşçülere yardım fonu anavatanına dönen Suriyeli Çerkesler için yardım toplamaya devam ediyor.

Adıgey’de Suriyeli Çerkesler’e ev verilecek

Geri Dönüşçüler Adaptasyon Merkezi Başkanı Ashad Guçetl, “Suriye’den anavatanına dönen yurttaşlarımızın hala yardıma ihtiyacı var. Fonun hesaplarında şu anda oldukça az bir miktar, 30 bin ruble kaldı” açıklamasında bulundu ve hayırseverleri yardıma davet etti.

Öte yandan, Adıgey Cumhuriyeti’nde Suriyeli Çerkeslerin ev inşa edebilmeleri için 89 hektarlık alan ayrıldı. Adıgey başkanı diasporadan geri dönüş yapan yurttaşlar, geri dönüşçülere anavatanlarında adaptasyon konusunda yardımcı olan sivil örgüt liderleri ile bir araya geldi.

Kısa süre önce Suriye’den geri dönüş yapmış olan Adıgelerin çoğunluğu kendilerine ev verilen köylere yerleştirildi. Şu anda Adıgey’de binbeşyüzden fazla geri dönüşçü yaşıyor, bunların yaklaşık 600’ü son iki yılda gelen Suriyeli geri dönüşçüler.

Geri dönüşçülerin bazıları evlerini inşa etmeye başladı. Sponsorlar yardımıyla Panahes köyünde 13 ev yapıldı, Mafehablede de ev inşası için 89 hektar arsa ayrıldı.
Geri Dönüşçüler Adaptasyon Evi sivil örgütü Başkanı Abdullah Hızel, “Ülke yönetiminin bizi destekliyor olması, problemlerimizle ilgileniyor ve çözümü için gayret ediyor olmasından ötürü çok memnunuz” değerlendirmesinde bulundu.

Geri dönüşçülerin çocukları anaokulllarına ve okullara yerleştirilirken, geri dönüşçülerin hemen hepsi de iş buldu ve çalışıyor.

Ajanskafkas

Yorumlar