Son Dakika

Çerkes Oyunları için tanıtım seferberliği

İyilik İyiliği Getirir sloganıyla “Çerkes Yaz Olimpiyat Oyunları” düzenlemek için yola çıkan organizasyon tanıtım toplantılarına başladı.

Çerkes Oyunları için tanıtım seferberliği

Kabardey-Balkar Abhaz Gönüllüler Birliği ve Kabardey-Balkar Adıge Sivil Örgütü’nün başını çektiği organizasyon komitesi, Adıgey Cumhuriyeti’nin başkenti Maykop’taki Adıge Khase ofisinde projeyi tanıttı. Ardından benzer toplantılar Krasnodar Kray’ın Lazarevski kasabası ve Çerkesk’te gerçekleştirildi.

Kabardey-Balkar Abhaz Gönüllüler Birliği Başkanı Aleksey Beşokov, “Maykop’un projemizin ilk tanıtım yeri olarak seçilmesi tesadüfi değil. Burası dolmen ve Maykop kültürü dünyaca tanınan bir yer, ayrıca Adıgey diaspora tarafından Adıgelerin tarihi vatanı olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda olimpiyat şampiyonasında Rusya Çerkeslerinden ilk önce Adıgeyli Muharbi Kirjinov birinci oldu” dedi.

Beşokov’a göre, Adıge bayrağındaki 12 yıldız olimpiyatların en önemli sembolü olacak. 12 tanıtım gerçekleştirilecek. Tanıtım programları Çerkes diasporasının bulunduğu ülkelerde devam edecek. Kabardey-Balkar Adıge Sivil Örgüt Koordinasyon Konseyi Tarih Komisyonu Başkanı Sufyan Jemukhov da, “Olimpiyat ateşi Çerkeslerin yaşadığı Güney Federal Bölgeler’in (Kuzey Kafkasya) sadece 12 bölgesinde değil, Çerkes toplumunun yaşadığı ülkelerde de taşınacak. Bununla birlikte olimpiyat oyunlarına Çerkeslerle birlikte farklı milletlerden sporcular da katılabilecek” dedi.

Soçi Olimpiyat Oyunları’nın Çerkes topraklarında yapıldığını hatırlatan Jemukhov, sadece sporcular değil, Rusya yönetiminin de Çerkes olimpiyat bayrağını kabul etmesi gerektiğini belirterek, “Kabul etmek sadece olimpiyat sembolleri meselesi değildir, Çerkes halkının birçok sosyal probleminin çözümüdür” dedi.

Tanımış sambo ve judocu Adıgey Adıge Khase Başkanı Arambiy Hapay da, Adıgelerin ellerini Soçi’de yapılan olimpiyat oyunları organizatörlerine uzattığını belirterek, “Çerkes oyunlarına başarılar diliyorum. Organizatörlerine başarı diliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Hapay, şu anda Adıgey, Krasnodar, Kıyı Boyu, Armavir, Moskova ve St.Petersburg Adıge Khase’lerinin Soçi olimpiyatlarını kabul ettiklerine dair bir açıklama hazırlığı içinde olduğunu kaydetti. Bu açıklamanın Adıge dünyasının olimpiyatları ilke olarak desteklediği anlamına geleceği, bununla birlikte, Adıge dünyasının da Rusya Federasyonu’ndan elini uzatmasını beklediği ifade edildi. 

Olimpiyat halter şampiyonu Muharbi Kirjinov ise “Çerkes bölgeleri Rusya’ya yaklaşık 10 şampiyon verdi ve üç Adıge cumhuriyetinde yaşayan insandan çok nüfusu olan bazı ülkelerin tek bir şampiyonu bile yok. Bundan dolayı Çerkeslerin kendi olimpiyat oyunlarını düzenlemeleri hakkıdır” görüşünü dile getirdi. Çerkes olimpiyatları projesinde, futbol, serbest güreş, grekoromen güreş, milli Çerkes kemer güreşleri, judo, boks, voleybol, basketbol, at yarışı ve atletizm dallarında karşılaşmalar öngörülüyor.

Projenin finansmanında gönüllü Çerkes bağışçıları, özel sponsorlar, Rusya Federasyonu ve bölgelerin bütçelerinden ayrılacak ödenekler, Çerkes diasporasının yaşadığı devletlerden gelebilecek yardımlar ve sivil örgütlerinin desteğine ihtiyaç duyuluyor.

Yorumlar