Son Dakika

Dağıstan’da yargısız infazlar protesto edildi

Dağıstan’da yargısız infazlar protesto edildi

Dağıstan Cumhuriyeti’nin başkenti Mahaçkale’de güvenlik güçlerinin adam kaçırma ve yargısız infazlarının protesto edileceği bir miting düzenlenecek.
Avar tiyatrosu yanında gerçekleştirilecek eylemi kaçırılan insanların yakınları düzenliyor.

Organizatörlerden, iki erkek kardeşi kaçırılmış olan Saadula Abusupyanov, “Mitinge tüm Dağıstan’dan insan kaçırma olayları ve yargısız infazların bir şekilde etkilemiş olduğu vatandaşlar katılacak” değerlendirmesinde bulundu.

Abusupyanov, insan kaçırma ve yargısız infazlardan zarar gören insanların miting için ilgili mercilere gereken başvuruları yaptıklarını belirtti.
Miting organizatörleri yönetime, eğer herhangi bir eylemde bulunulmaz ve kaçırılanlar dört gün içinde bulunmazsa daha geniş çaplı bir gösteri düzenleyecekleri bilgisini verdiler.

Son olarak Saadulla Abusupyanov’un kardeşi Rizvan Abusupyanov, Mahaçkale pazarı civarında kaçırıldı.
Görgü tanıklarının ifadelerine göre, Rizvan’ı silahlı ve kamuflajlı kişiler kaçırdı. Bir diğer erkek kardeş Şeyhulislam Abusupyanov’un ise Terek nehri yakınlarında işkence görmüş cesedi bulunmuştu.Yerel polis önceki gün hiçbir sebep belirtmeden Şamhal kasabasından altı kişiyi gözaltına aldı, daha sonra üçü serbest bırakılırken diğerleri geçici gözaltı hapishanesine götürüldü.

Dağıstan’nın birçok bölgesinde şüphelendikleri kişilere yönelik gerçekleştirdikleri yargısız infaz eylemleriyle algı operasyonu yapılıyor.

Ajanskafkas

Yorumlar