Son Dakika

Etnik nefret Kafkasyalılar’ı korkutuyor

Kafkasyalı insan hakları savunucuları Rusya’da yükselen etnik nefrete karşı önlem alınmasını istiyor.

Etnik nefret Kafkasyalılar’ı korkutuyor

Kafkasyalı bir grup insan hakları savunucusu Rusya Federasyonu devlet başkanı bünyesindeki sivil toplum ve insan hakları konseyi başkanı Mihail Fedotov’a bir mesaj göndererek Rusya’da yükselen yabancı düşmanlığının devlet organları ve medya tarafından kışkırtılmasına karşı harekete geçilmesini istedi.

Fedetov ile birlikte Ulusal Terörle Mücadele Komitesi başkanı ve insan hakları konseyi üyesi Kiril Kabanov’a gönderilen mesajın altında şu isimlerin imzası bulunuyor: Çeçenya İnsan Hakları Yetkilisi Danışmanı ve RF İnsan Hakları Uzman Konseyi Üyesi Avukat Zaurbek Sadahanov; Objektif Enformasyon Merkezi Başkanı ve Çeçenya devlet başkanlığı insan hakları ve Sivil Toplum Konseyi Üyesi Heda Saratova; Kafkasya’ya Barış Gazetesi Editörü Anatoli Sidakov; Çeçenya İnsan hakları Merkezi Başkanı ve Birleşik Kafkasya Forumu Yönetim Kurulu Üyesi Mikhail Ejiyev; Çeçenya Kayıp Komitesi Başkanı ve Sivil Gözlem Komisyonu Üyesi Tamara Kagirova; Çeçenya Devlet Başkanlığı İnsan Hakları ve Sivil Toplum Konseyi Üyesi Abdulla İstamulov.

Mesajda şu ifadelere yer veriliyor: “Son yıllarda belirli siyasi güçler, finans çevreleri ve medya organları aracılığıyla milliyetçi fikirlerin yaygınlaştırıldığı açık bir şekilde gözlemlenmektedir. Bununla birlikte bu yıkıcı faaliyetler hükümetten gereken tepkiyi görmüyor. Duma başkan yardımcısı, Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski’nin konuşması bunun açık bir örneğidir.”

Ajanskafkas

Yorumlar