Son Dakika

Vladikavkaz’da kürtaj karşıtı eylem

Vladikavkaz’da kürtaj karşıtı eylem

Kuzey Osetya Cumhuriyeti’nin başkenti Vladikavkaz’da kürtaj karşıtı protesto yapıldı.

Başkent Vladikavkaz’da kürtaj bölümünün bulunduğu devlet hastanesinin acil bölümü önünde bir eylem yapıldı. Protestoyu düzenleyen grup basın açıklamasında sağlık nedenleri dışındaki kürtajların yasaklanması konusunda çağrıda bulundu.

Uluslararası kürtaja karşı ‘Yaşam savaşçıları’ hareketi, Ortodoks misyonerlik hareketi Vladikavkaz şubesi ve Vladikavkaz piskoposluğu desteği ile organize edilen eyleme çoğunluğu erkek olmak üzere yaklaşık 30 kişi katıldı.

Eylem organizatörü Dmitri Tsoriono,v “Biz, ülkemizde de Polonya ve Macaristan’da olduğu gibi kürtajın tamamıyla yasaklanmasını istiyor ve bunun için mücadele ediyoruz. Sağlık nedenleri yoksa bir anne kendi isteği ile çocuğunu öldüremez” dedi.

Tsorionov, “Kuzey Osetya’da her gün kızlar çocuklarını öldürmek için sırada bekliyor. Somut rakamlar var. Normal kürtaj 300 ruble ila 3 bin ruble arasında değişirken, gecikmiş kürtajların fiyatı 30 bin ruble” açıklamasında bulundu.

Doktorlar ise kürtajın yasaklanması halinde kaçak kürtajların başlayacağını ve bunun da insan sağlığını tehlikeye atacağını ifade ediyorlar.
Kürtaj karşıtı eylemler Rusya Federasyonu’na bağlı diğer cumhuriyetlerde de yapılıyor.

Son olarak Rostov-na-Donu ve Matveyevo-Kurgan şehirlerinde kürtaj karşıtı iki miting organize edilmişti.

Ajanskafkas

Yorumlar