Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

“19 gün” yetti, üstü kalsın!

Vahap Söztutan
“19 gün” yetti, üstü kalsın!

31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri öncesi CHP ve İyi Parti yan yana geldi, dışarıdan HDP ile Saadet Partisi’nin de desteği alınarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı “şaibeler” neticesinde kazanıldı. Organize usulsüzlükler, hata ötesi şeyler ve ‘oy yolsuzluğu’ ile açıklanan kirli ittifaktakilerin ‘kısa süreli’ başkanlıkları da seçim şikesi, hilesi gibi geçti. Sözde Millet İttifakı, özde ise “illet” ve “zillet” olarak yorumlanan ittifak başkanı CHP’den Ekrem İmamoğlu, birkaç haftalık başkanlığında İstanbulluları usandırdı. 17 yıllık AK Parti iktidarı döneminde mesafe kat eden, kişisel hak ve hürriyetleri ile inanç özgürlüğü kazanan insanlar, 31 Mart’tan sonra CHP’nin eline geçen İstanbul’da yeniden baskı ve zulüm gördü. İmamoğlu’nun ilk icraatı, yıllanmış belediye personellerini “AK Parti ve MHP’den” diyerek, kimlik siyaseti ile işten çıkarmak oldu.

‘BAŞÖRTÜSÜ’ DÜŞMANLIĞI

Tam “çeyrek asır” boyunca İstanbul’da idareyi yeniden almaya çalışan CHP, “geçici” olarak yürüttüğü büyükşehir belediye başkanlığında, sadece 19 günde sistematik faaliyetler yaptı. CHP’den Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığındaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), aslında eski bir Türkiye Komünist Partisi mensubu olan İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun emrine girdi. Öyle ki; medyaya yansıyan fotoğraflarda Kaftancıoğlu’nun İmamoğlu’nun başkanlık makamında yan yana oturması dikkat çekti. Hâl böyle olunca, Kaftancıoğlu için “eş başkan” yakıştırmaları da yapıldı. Kaftancıoğlu, ‘yakıştırma’ sözünden öte; ikinci başkan olarak çalıştı. Bir başka çarpıcı detay da İmamoğlu’nun “Bana tebrik için çiçek göndermeyin” sözü oldu. İmamoğlu çiçek istemezken; bunun yerine 28 Şubat’ta ve sonrasında ‘başörtüsü’ düşmanlığı ile hatırlanan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne ‘bağış’ yapılmasını istedi.

Din sabıkası yine hortladı

Toplumsal Cinsiyet adlı “eşcinsellik” saçmalığını Belediye Meclisi’nin gündemine taşıyan CHP’nin geçici başkanı Ekrem İmamoğlu, beri taraftan da 40 yıldır aralıksız olarak süren Dinî Yayınlar Fuarı’nı yasakladı. İmamoğlu toplumun ahlak değerlerini yıkmaya kalkarken, hastalıklı CHP ideolojisi gereği ile de insanları dinden uzaklaştırmaya da 19 günlük döneminde yeltendi. CHP’nin kazanması için “hırsızlık” yapan sandık başkanlarından 96’sının CHP’den, 42’sinin de azılı FETÖ’cü olduğu ortaya çıkınca, çarpık ilişkiler daha fazla örtülemedi. Sandıkların yüzde 10’u açıldığında 42 bin oy buharlaşırken; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hâlâ “demokrasi” diyerek, demokratik tercihleri gasp ettiklerini örttü.

“TERÖR” SEVGİSİ

Yine İstanbul’da iktidarı ele geçiren CHP’nin bir grup azgın azınlığı da TÜRGEV’in Şişli’deki kız yurdunu basarak öğrencilere dehşeti yaşattı. Aynı CHP seçim öncesi ‘hoşgörü’ dağıtarak, “sağ, demokrat” bir strateji ile ortaya çıkmışken; geçici başkan, Şişli’deki korkunç olayı görmezden gelerek, propaganda dönemindeki muhafazakâr sözlerini çabuk unuttu. İmamoğlu daha da ileri giderek teravih namazı vaktine ‘konser’ koyarak, Liverpool’da kurulmuş olan The Bandits Grubu’yla beraber, Maltepe’de yaşanan Ramazan iklimini, kirletti. ‘Geçici başkan’ Ekrem İmamoğlu ayrıca, 2014’te Kobani provokasyonları yaparak, terör ile mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri’ni ‘eli kanlı’ ve “işgalci” olarak gösteren, “soykırım” yapmak ile itham eden 6-8 Ekim Olayları’nda tam 53 sivil insanın ölümünden sorumlu olan, terör suçlusu HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş için övgüler yağdırdı.

FETÖ’NÜN EMRİNDE

Ekrem İmamoğlu’nun bölücü terör örgütü PKK’yla girift ilişkisi bir yana ihanet örgütü FETÖ ile bağları da hızlı geçen ‘19 günlük’ başkanlık serüveninde kendini gösterdi. İmamoğlu, Maltepe Mitingi’nde “Yurtta sulh, cihanda sulh” vurgusu yaparak, kelimenin tam anlamıyla 15 Temmuz’daki FETÖ’nün darbecilerine selam durdu. İmamoğlu, başkanlığının ilk günlerinde, İBB’deki bütün verilerin dışarıya kopyalanması talimatı verdi. Devletin gizli ve stratejik bilgilerinin sızdırılması, 15 Temmuz İşgal Teşebbüsü’nün benzeri mahiyet taşırken; Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırı talimat mahkeme tarafından durduruldu. Ancak CHP Teşkilat Başkanı, “Karar elimize ulaşmadı. Merak etmeyin, kopyalama sürüyor” diye tweet atıp karanlık merkezlere mesaj gönderirken; bir taraftan da suç işlemek ile övünüyordu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise ‘veri kopyalama’ talimatını Ekrem İmamoğlu’na FETÖ’nün verdiğini daha sonra açıkladı.

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri