Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

31 Mart Seçimleri’nden Cumhur İttifakı’na güvenoyu

İbrahim Seçkin Talaş
31 Mart Seçimleri’nden Cumhur İttifakı’na güvenoyu

OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, 31 Mart Yerel Seçimleri’nde Cumhur İttifakı’nın güvenoyu aldığını belirterek, erken seçim söylentilerinin Türkiye’nin enerjisini boşa harcamaktan öteye götürmeyeceğini söyledi.

Diriliş Postası’ndan İbrahim Seçkin Talaş‘a konuşan Hilmi Daşdemir, “Cumhur İttifakı yüzde 50’yi aştı. Güvenoyu aldı. Erken seçim söylentileri Türkiye’nin enerjisini boşa harcamaktan öteye gitmez. Erken seçimi dillendirmek manasızdır” ifadelerini kullandı. Saha araştırmalarının isabetli bir şekilde gerçek sonuçlarla uyuştuğunu söyleyen Daşdemir, seçimlerden önce Cumhur İttifakı’nın oy oranını yüzde 51-52 civarında olduğunu söylediklerini belirterek, Türkiye genelinde binde 1’lik bir sapmayla 16 Nisan Referandumu, 24 Haziran seçimlerinden sonra bir seçimi daha iyi bir sonuçla geride bıraktıklarına dikkati çekti. 31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından seçmenin verdiği mesajın iyi okunması gerektiği belirten Hilmi Daşdemir, 2007’den beri seçmenin AK Parti’ye verdiği mesajın dozunun giderek arttığını dile getirdi. Hilmi Daşdemir, konuya ilişkin sözlerine şöyle devam etti: “Seçmen kendisini AK Parti’nin yönetmesini istiyor ancak AK Parti’nin de kendisine çeki düzen vermesini istiyor. 2007’den beri mesajın dozu her seçimde arttı. Bu doz artık hissedilir noktaya geldi. İstanbul’un riskli hale gelmiş olması, bu mesajın alınmadığının en bariz göstergesidir”

YENİ SİSTEM VE EKONOMİDE YAPISAL DÜZENLEME

Ekonomide ve yeni sistemin oturmasıyla ilgili yapılacak düzenlemelerle seçimlerde birçok hususun AK Parti lehine dönebileceğine değinen Daşdemir, beka meselesiyle birlikte özgürlükler, demokrasi anlamında daha kucaklayıcı mesajlar verilmesinin zorunluluk olarak ortaya çıktığını sözlerine ekledi. Daşdemir, “AK Parti’nin 4 buçuk yıl sonraki seçimi tekrar alabilmesi için ekonomiyi düzeltmesi gerekir. Bu tür adımlar atılacaktır. Bakan Albayrak’da nitekim piyasaya güven verdi. Kalkınma, üretim ve demokratik alanda oluşacak gelişmeler AK Parti’nin gücünü arttıracaktır” dedi.

“ANKARALI” OLMA FAKTÖRÜ

Ankara’da 31 Mart Yerel Seçimleri’nde “Ankaralılık” faktörünün öne çıktığını söyleyen Daşdemir, seçimin kaderini belirleyen milliyetçi oylar olduğunu savundu. -Daşemir, “Ankara’da, ‘Ankaralılık’ faktörünün ciddi anlamda öne çıktığını gördük. TÜİK verilerinde bu oran yüzde 30’larda olsa da, “Nasıl bir başkan istersiniz?” diye sorduğumuzda bu oran yüzde 60’lara kadar çıkıyordu. AK Parti’nin yanlış aday belirlemesi sonucu bu seçimi Ankara’da kaybetti” diye konuştu. Mansur Yavaş’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla ilgili, “İcraatlarını bekleyip görmek gerekiyor” diyen Daşdemir, seçmenin temel hizmetlerin tüm kesimlere ulaşmasını istediğini söyledi.

DOĞUDA KAYYIM BAŞARISI

OPTİMAR Araştırma Başkanı Daşdemir, 31 Mart seçimlerinde Türkiye geneli tabloyu şöyle değerlendirdi: “Seçimin sonuçlarına baktığımızda Cumhur İttifakı güvenoyu aldı. Bu seçimde Doğu ve Güneydoğu’da halkın üzerinde PKK tehdidi, vesayetinin ortadan kalkması, kayyımların başarısı ciddi anlamda AK Parti’den yana belediyeler kazanılmasını sağlamıştır. Tunceli’de marjinal sol adına yeni bir hareket ortaya çıktı. CHP’nin Ankara ve İstanbul, Antalya’da merkezden adaylarla başarılı olduğu muhakkaktır. Ama her ne kadar CHP, 10 büyükşehri İyi Parti’ye vermiş olsa da İyi Parti’nin hiçbir şehri alamamış olması İyi parti açısından ciddi bir kayıptır. Eğer 10 Büyükşehir verilmemiş olsaydı İyi Parti’nin oyu yüzde 2-3 civarında olacaktı. MHP’nin AK Parti’nin iyi olmadığı yerlerde öne çıktığını gördük. AK Parti belli ölçüde kendi kalelerini korumakla birlikte riskli olduğu, ekonomik problemlerin net olarak hissedildiği büyükşehirlerde ciddi yara aldı.”