Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Adalet Bakanı Gül’den kadına yönelik şiddet hakkında açıklama

Adalet Bakanı Gül’den kadına yönelik şiddet hakkında açıklama

Adalet Bakanı Gül: “(Kadına yönelik şiddet) Meclis açıldığında bu şiddeti önleyici ne gibi ilave tedbirler gerekiyorsa hepimiz üzerimize düşeni elbette yaparız.”

Adalet Bakanı Gül idam tartışmaları ile ilgili: “Kadına yönelik şiddet ve cinayet gerçekten insanlık dışı. Bu tür hadiseleri görmek insanın insanlığından utandığı bir tablo. Bu konuda hem idari hem yargı mercileri böyle kişilerin hak ettiği cezayı vermektedir. Sayın cumhurbaşkanın bu konuda tutumu açıktır. Eğer parlamento bu değişikliği yaparsa sayın Cumhurbaşkanı ne yapacağını söylemiştir.”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bazı temaslarda bulunmak üzere geldiği KKTC’deki kapalı Maraş bölgesini ziyaret etti.

KKTC’ye yaptığı çalışma ziyaretinde Gül, kapalı Maraş’ın yanı sıra Gazimağusa ve Lefkoşa’da incelemelerde bulundu.

Bölgedeki temasları yaklaşık iki saat süren Gül’e Maraş ziyaretinde, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay eşlik etti.

Daha sonra Gazimağusa’daki Lala Mustafa Paşa Cami, Samtay Vakfı Ensar Kütüphanesi Kafe-Kitapevi ve Timisi’nin Kahvesini ziyaret eden Gül, buralarda vatandaşlarla sohbet ederek, onların sıkıntılarını dinledi.

Gül, ardından Lefkoşa’ya geçerek, AK Parti’nin KKTC temsilciğini ziyaret etti, burada AK Parti KKTC Temsilcisi Mehmet Demirci ve partililer tarafından karşılandı. Vatandaşlarla bir süre sohbet eden Gül, KKTC’nin, Türkiye’nin gözbebeği olduğunu ve her anlamda desteklerinin devam edeceğini belirtti.

Bakan Gül’e bu ziyaretlerinde, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri eşlik etti.

“MARAŞ BÖLGESİ, KKTC’NİN TOPRAĞIDIR”

KKTC’deki resmi temasları sırasında açıklamalarda bulunan Gül, hükümetin Maraş bölgesini açmaya yönelik hamlesini doğru bulduğunu ve desteklediklerini açıklamıştı.

“Maraş bölgesi, KKTC’nin toprağıdır.” diyen Gül, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra Maraş’ın hem yerleşime hem de iskana kapatıldığını hatırlatmış, KKTC tarafından da askeri bölge ilan edildiğini kaydetmişti.

Gül, “Mevcut durumda Kıbrıs hükümetinin Maraş’ta envanter çalışması başlattığını hepimiz biliyoruz. Bu envanter çalışmasının başlatılmasını bizler destekliyoruz. Mülkiyet haklarının korunarak bir çözüm girişiminde bulunmasını destekliyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

KKTC’de, 18 Haziran’daki Bakanlar Kurulu toplantısında, kapalı Maraş’ın açılması konusunda adım atılarak, uzman ekiple bilimsel envanter çalışması yapılması kararı alınmıştı.

KKTC hükümeti, 45 yıldır kapalı olan Maraş’ın envanter çalışmalarının ardından açılmasını planlıyor.

BAKAN GÜL: “(İDAM) BU KONU PARLAMENTONUN VERECEĞİ BİR KARARDIR”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesi”nin tanıtımına katıldı. Etkinlikte basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Gül, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya seyahati dönüşünde idamla ilgili yaptığı açıklamayı ve Emine Bulut cinayetindeki gelişmeleri sorması üzerine, “Kadına yönelik şiddet ve cinayet, insana yönelik bu vahşi eylemler, gerçekten insanlık dışı ve bunu şiddetle telin ediyoruz. Bu tür görüntüleri, hadiseleri görmek ve yaşamak gerçekten insanlığımızdan utandığımız bir tablo. Bu konuda hem idare hem de yargı mercileri kanunlarda düzenlenen tüm imkanları sonuna kadar kişinin hak ettiği cezayı verecek şekilde yapmaktadırlar. Adalet hak ettiğine hak ettiğini vermektir. Bu fiilleri yapanların hak ettikleri cezayı alması toplumun beklediği bir durumdur” ifadelerini kullandı.

İdam konusunda değerlendirmelerde bulunan Bakan Gül, şunları kaydetti:

“İdam konusunda kamuoyunda uzun süredir beklenti ve talep dillendirilmektedir. Cumhurbaşkanımızın da bu konudaki tutumu açıktır. Daha öncede söylediği gibi ‘Eğer Meclis bu konuda bir irade ortaya koyarsa ben onaylarım’ şeklinde olmuştur. Bu konu parlamentonun vereceği bir karardır. Anayasa değişikliği gereken bir konudur. Eğer parlamento bu konuda bir düzenleme yaparsa Cumhurbaşkanımız o tutumunu bir kez daha söylemiştir. Umarız, bu tür cezalara ve fiillere karşı hak edilen cezalar gecikmeksizin verilir ve bu tür tabloları, acı hadiseleri yaşamayız. Ne gerekiyorsa, kanun, uygulama, idari tedbirler, üzerimize düşen sorumluluğu da yerine getirmek hepimizin görevidir.”

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri