Son Dakika

AK Parti’den gençlik aşısı!

AK Parti Genel Merkezi, 31 Mart mahalli idareler seçimi için oluşturulacak belediye meclis üyesi listelerinde genç isimlerin yer bulmasını istedi. Söz konusu genç isimler, 2023 ve 2024 seçimlerinde yeni belediye başkanı ve yeni milletvekili adaylarını oluşturacak.
AK Parti’den gençlik aşısı!

16 Nisan’da millet tarafından kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile seçilme yaşını 18’e düşürerek, gençlerin devlet yönetiminde söz sahibi olmasının önünü açan Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki AK Parti, 31 Mart 2019 Seçimleri’nde de koltukları gençlere bırakacak.

HEDEF NİTELİKLİ SİYASET

Bu bağlamda AK Parti de önceki Meclis Üyesi listelerini belirlemek için aday adaylarıyla mülakatlar başladı. Mülakatlarda genç isimleri yönelik eğilim sergilendiği öğrenildi. Buna göre AK Parti Genel Merkezi, hem partiye, hem Türkiye siyasetine insan kaynağı sağlamak için ilçe teşkilatlarına Meclis üyeleri listesinin önemli bir kısmının aday adaylığı başvurusu yapan genç isimlerden oluşması yönünde telkinde bulundu. Söz konusu hamleyle beraber AK Parti, 2023’te yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri ve 2024’te gidilecek yerel seçimlerinde kullanılmak üzere nitelikli siyasi isimlere sahip olacak. Ayrıca, listeler belirlenirken ilçelerin demografik yapıları da göz önünde bulundurulacak.

MHP KENDİ LİSTESİYLE GİRECEK

Öte yandan Cumhur İttifakı’nın meclis üyeliği listesinde nasıl şekillineceği sorusu da cevabını buldu. İki parti arasında yapılan görüşmeler sonucunda her partinin seçime kendi meclis üyesi listesiyle girmesi kararlaştırıldı. Bu sayede genel oy dağılımındaki düşüşte engellenmiş olacak, partilerin oy oranları gözler önüne serilecek.

En genç milletvekili

Seçilme yaşının 25’ten 18’e düşmesiyle beraber 22 yaşındaki Rümeysa Kadak, AK Parti İstanbul Milletvekili olarak Meclis’teki yerini almış ve en genç milletvekili sıfatıyla tarihe geçmişti. Aynı şekilde Müslüm Yüksel, Dersim Dağ’da bu düzenleme sayesinde Meclis’e girmişti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.