Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Bakan Akar’dan ABD’nin S-400 mektubuyla ilgili açıklama

Bakan Akar’dan ABD’nin S-400 mektubuyla ilgili açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 06 Haziran’da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan tarafından kendisine gönderilen ve  Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması halinde F-35 savaş uçağı programından çıkarılacağı tehdidini içeren mektup hakında sert mesajlar verdi. 

Akar, toplantısı öncesinde Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Levan Izoria ile birlikte Gebele Şehitler Hiyabanını ziyaret etti.

 

7. Azerbaycan- Gürcistan-Türkiye Savunma Bakanları Üçlü Toplantısı’na katılmak üzere Gebele kentine gelen Akar,  toplantının yapılacağı Haydar Aliyev Kongre Merkezi’ne gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

NATO toplantısında  bir araya gelecekler

Bakan Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan tarafından gönderilen mektuba ilişkin soru üzerine, “Bilindiği gibi ABD Savunma Bakan Vekili’nden bir mektup aldım. Üslubuyla ilgili kamuoyunun da hassasiyetle durduğu gibi biz de hassasiyetle durmaktayız. Mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik iş birliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmekte ise de üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu cevabı kendilerine vereceğiz. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyonlarımız sürmektedir. Ayrıca bu ayın sonunda Brüksel’de NATO Savunma Bakanları Toplantısı var. Orada da ABD Savunma Bakan Vekili ile bir araya geleceğiz.” dedi.

İlk görüşme yarın telefonda

Temasların devam ettiğini vurgulayan Akar, şöyle konuştu: “Yarın ABD Savunma Bakan Vekili ile bir telefon görüşmemiz olacak. Bu telefon görüşmesinde ve diğer temaslarımızda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, TSK’nin bilinen görüşlerini, taleplerini tekrar tekrar masaya koyduk, koymaya devam edeceğiz. Yapacağımız temaslarda da ister mektup ister karşılıklı görüşme olsun bütün konular masada ve bilinen görüşlerimizi orada açık ve net bir şekilde ifade etmeye, ortaya koymaya, taleplerimizi belirtmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Akar, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov (sağda) ile de görüştü.

 

“Taahhütlerini yerine getirmelerini bekliyoruz”

Bundan sonra da aynı tutum ve davranış içinde olmayı sürdüreceklerini dile getiren Akar, sözlerini şöyle tamamladı: “Tabii burada stratejik ortaklıktan, müttefiklikten bahsediliyor. Onun ruhuna uygun hareket edilmesi için beklentimizi de ifade ettik, etmeye devam edeceğiz. Biz bugüne kadar NATO konusunda, ABD ile olan taahhütlerimiz konusunda herhangi bir aksaklığa meydan vermeden sorumluluklarımızın tamamını eksiksiz, aksaksız yerine getirdik. Bugüne kadar bu konularda hiçbir şikayet söz konusu değil. Dolayısıyla muhataplarımızın da benzer şekilde bizlere olan taahhütlerini, sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz.”

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri