Son Dakika

Bakan Pakdemirli: THK siyasetin oyuncağı olmuş durumdadır

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, THK'nın yangın söndürme uçakları konusunda şeni bir açıklama yaparak, "THK, siyasetin oyuncağı olmuş durumdadır. Ana muhalefet ile birlikte hareket ediyor" dedi.
Bakan Pakdemirli: THK siyasetin oyuncağı olmuş durumdadır

İzmir’in Karabağlar ilçesinde başlayıp Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan orman yangınında gündeme gelen Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarına dair tartışma sürüyor.

THK'nın verdiği sertifikaların hiçbirine güvenmiyorum

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konuya ilişkin yeni bir açıklamada bulundu. Başkent Ankara'da düzenlenen, LEADER isimli projenin lansman toplantısında açıklamalarda bulunan Pakdemirli, "Beni memuriyetten atın, bu uçağa binmem diyorlar. Hükümetimize siyasi saldırı var, bu dikkate alınmalı. THK'nın verdiği sertifikaların hiçbirine güvenmiyorum. THK uçakları işimize yaramıyor. Almak zorunda değiliz. THK siyasetin oyuncağı olmuş durumdadır. Ana muhalefet ile birlikte hareket ediyor."

"3 uçakla ring kurma ihtimali yok" demişti

İzmir'de 54 saat süren yangından sonra yangın söndürme uçaklarının neden kullanılmadığına dair eleştirilere yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Bugünkü şartlar itibariyle THK’nın elinde olan 6 uçağın 3’ünün motor yuvalarında motor yok. Faal olan 3 tanesiyle ring kurma ihtimali yok. THK’da 20 uçak olduğu söyleniyor ancak bu doğru değil” demişti.

THK yetkilisi isim vermeden konuştu

Bakan Pakdemirli'ye cevaben, isim vermeden bir gazeteye açıklamada bulunan bir THK yetkilisi ise konuyla ilgili olarak , “Yangın söndürme uçaklarımız ne bozuk, ne eski, ne de yağ kaçırıyor. Hepsinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden onaylı uçuşa elverişli olduğuna dair sertifikası var. Bakımları yeni yapıldı, belgeleri alındı. Gelin desinler, motor çalıştırır gideriz” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar

Ahmet Sayın Bakanın açıklamaları üzüntü verici

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.