Son Dakika

Bakan Soylu: 92 bin 280 Suriyeli'ye vatandaşlık verildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Soylu, “92 bin 280 kişiye vatandaşlık verildi. Bunun 47 bini yetişkin, 45 bin 280’i çocuk. Halen 30-40 bin civarında da vatandaşlık için başvuru var” dedi.
Bakan Soylu: 92 bin 280 Suriyeli'ye vatandaşlık verildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelirken gündemdeki konulara ilişkin çarpıcı bilgiler paylaştı. Soylu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Avrupa sorumluluğu üstünden atıyor

Bakan Soylu’nun medya temsilcileriyle buluşmasına Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir ve Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz katıldı. “Göç” konulu toplantıda konuşan Bakan Soylu özetle şunları söyledi:

İtalya'daki trajediyi hatırlattı

“Uluslararası hukuk açısından ‘mülteci ve göçmen’ iki farklı kavram. Bizdeki Suriyeliler, bu anlamda mülteci değil ‘geçici koruma kapsamındaki sığınmacılar.’ Geri göndermeme ilkesi gereği ülkelerinde can güvenliği sorunu olduğu için geri gönderilmiyorlar. Uluslararası anlaşmalar gereğince Türkiye, Lübnan ve Ürdün gibi ülkelerde bulunanlar da aslında tüm devletlerin sorumluluğu altındadır. Ancak Avrupa, bu sorumluluğu üzerinden atmaya ve göçmenleri ilk ulaştıkları ülkelere yıkmaya çalışıyor. Göç meselesi, Avrupa’ya kendi değerlerini sorgulatıyor. Hükümetleri deviriyor, siyasi krize yol açıyor, hatta İngiltere örneğinde olduğu gibi birliğin bozulması yönünde etki ediyor. Birkaç gün önce İtalyan sahil güvenlik gemisi, boğulmak üzere olan 135 göçmeni kurtardı ancak göçmenlerle birlikte kendi ülkesinin limanına yanaşmasına bile izin verilmedi.

 İzmir'i açsak günde 30 bin kişi gider

Türkiye, coğrafi konum itibarıyla dalganın vurduğu ilk sahil gibi. Biz burada kaya olmak istemedik. Yani çarpıp geri dönsünler tercihini kullanmadık. Ancak Türkiye, Suriyeliler konusunda yalnız bırakıldı. AB ile yapılan anlaşma çerçevesinde ilk 3 milyar euroluk dilimin 2.4 milyar eurosu ulaştı. Oysa bizim harcamalarımız devam ediyor. Biz anlaşmada üzerimize düşen her şeyi yaptık. Avrupa Birliği ülkeleri şu ana kadar anlaşma kapsamında 22 bin Suriyeli’yi Türkiye’den aldı. Şu an İzmir’i açalım, bırakalım, günlük 30-35 bin kişi geçer. Bırakalım İzmir’i bakalım neler oluyor?

Bilgi kirliliği var

 Göç konusunda ciddi bir bilgi kirliliği ve iftira furyasıyla karşı karşıyayız. Suriyelilerin devletten maaş aldığı, hastanelerde öncelikli bakıldığı, Suriyeli öğrencilere devletten bin 200 TL burs verildiği, TOKİ’den bedava ev verildiği, üniversitelere sınavsız kabul edildikleri, araçlarında MTV’den muaf oldukları, Suriyelilerin devlet memurluğuna alındığı, özellikle seçim dönemlerinde Suriyelilerin gelişi güzel vatandaş yapıldığı gibi pekçok asılsız iddia ile karşı karşıya kalıyoruz. Hatta Konya’da bir Suriyeli’ye  ait bedelsiz bir su faturası sosyal medyada geziyordu. İşin aslı sonradan ortaya çıktı. Faturanın altında ‘kullanım miktarı düşük olduğundan su kullanımının faturalandırılmadığı’ ibaresi olduğu anlaşıldı. Kullanım miktarı az olunca herkese yapılan bir uygulama.

92 bin Suriyeli'ye vatandaşlık

92 bin 280 Suriyeli’ye vatandaşlık verildi. Bunun 47 bini yetişkin, 45 bin 280’i çocuk. Halen 30-40 bin civarında da vatandaşlık için başvuru var.(Suriyeliler demografik yapıyı değiştirir mi?) Mesela Avrupa’da nüfus yaşlanıyor. Bu nedenle Almanya kanun çıkardı, bir buçum milyon göçmen almaya karar verdi. Ben Türkiye’nin söz konusu şekilde bir tehlike, tehdit ile karşılaşacağını düşünmüyorum.

Yüzde 65'e dönmek istiyor

Güvenli bölge açıklığa kavuşursa geri dönüşler de hızlanacaktır. Dönerler diyoruz çünkü anket ve araştırma yapıyoruz. Orası güvenli olduğu zaman dönerim diyenlerin oranı yüzde 65 -70 civarı. Ben kelebek etkisi yapar ve bu oran yükselir diye de düşünüyorum. Önemli bir bölümü döner. Suriyeliler’den Ramazan Bayramı için gidenlerden 36 bin kişi geri dönmedi. Kurban Bayramı için ise şu ana kadar 20 bin kişi gitti.

8 bir FETÖ'cü Avrupa'ya kaçtı

Suriyelilere biyometrik kimlik verilme işlemi tamamlandı. Biyometrik veride istihbaratları bir kişinin istihbaratı 30 gün sürüyor. Güvenlik tahkikatı yapılıyor. Suriyeliler’de DEAŞ bağlantısı çıkan oldu. Çok az sayıda. Terör örgütleri göç yolları ve göçmenlikle sızmaya çalışırlar. Mesela 15 Temmuz sonrası iki buçuk yılda Edirne’den Yunanistan’a 8 bin FETÖ’cü kaçtı. Bu hat göçmenlerin kullandığı hat. Örgüt göçmenlerin kullandığı hattı kullandı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.