Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bakanı Kurum açıkladı: Ankara Millet Bahçesi’nde hedef yıl sonu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yapımı devam eden Ankara AKM Millet Bahçesi'nin yıl sonunda tamamlanmasının hedeflendiğini, dünyada eşi benzeri olmayan bir projenin Türkiye'ye kazandırılacağını belirtti.

Bakanı Kurum açıkladı: Ankara Millet Bahçesi’nde hedef yıl sonu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçen yıl yapımına başlanan AKM Millet Bahçesi alanında incelemelerde bulundu. Burada gazetecilere çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Kurum, Millet Bahçesi’nin 637 bin metrekarelik alan üzerine kurulacağını belirtirken, projenin tamamlanmasıyla Ankara’ya yeşil alan ve kültür koridoru kazandırılacağını ifade etti.

DÜNYAYI İLGİLENDİREN PROJE

Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapımına başlanan Millet Bahçesi’nin bu yıl sonunda bitirilmesini hedeflediklerini dile getirerek “Millet Bahçesi, sadece Ankara ve Türkiye’yi değil tüm dünyayı ilgilendiren önemli bir proje. Hem Ankara’ya hem de ülkemize değer katacak, dünyada da eşi benzeri olmayan bu projeyi, çok önemli bir kültür aksını halkımıza, Türkiye’ye kazandırmış olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

HER YAŞ GRUBUNA HİTAP EDECEK

Millet Bahçesi içerisinde, kır lokantalarının, Millet Kütüphanesinin, Millet Kıraathanesinin olacağını anlatan Kurum, Millet Bahçesi’nde fuarların düzenleneceği alanlar ile 1100 araçlık kapalı otoparkın da yer alacağını dile getirdi.

Millet Bahçesi’nde 6 bin metrekarelik biyolojik gölet kurulacağını, burada ışık ve ses gösterilerinin yapılacağını ifade eden Kurum, her yaş grubundan vatandaşın vakit geçirebileceği bölümlerin oluşturulacağını, macera parklarında, oyun alanlarında da çocukların keyifli anlar yaşayacağını kaydetti. Murat Kurum, 1,5 kilometre uzunluğunda teleferiğe sahip olacak alanın yürüyüş ve bisiklet yollarıyla da donatılacağını bildirdi.

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN YEŞİL ALAN MİKTARI ARTACAK

Millet Bahçesi’nde, il tanıtım günlerinin yapılacağı tesislerin, çiftçiden direkt ürün alınabilecek organik pazarların da inşa edileceğini aktaran Kurum, 5 bin kişi kapasiteli konferans salonu ile 1000 kişilik caminin de yapılacağını belirtti.

Kurum, AKM Millet Bahçesi’nin yanı sıra başkentte 12 millet bahçesi projesi bulunduğunu, bunlar tamamlandığında Ankara’da kişi başına düşen yeşil alan miktarının artacağını, yaklaşık 3 milyon metrekarelik yeşil alanın başkente kazandırılacağını vurguladı.