Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Başkonsoloslukta “Sır” görüşme!

Sabri İşbilen
Başkonsoloslukta “Sır” görüşme!

Aday olduğu günden bu yana Batı medyasının ciddi desteğini gören CHP-HDP-İP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, dış bağlantıları deşifre oldu. AK Parti İstanbul eski Milletvekili Metin Külünk, Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yabancı ülke temsilcileri ile görüştüğünü söyledi. Külünk, İmamoğlu ve Kaftancıoğlu’nun Şubat ayı içerisinde Hollanda İstanbul Başkonsolosu Bart van Bolhuis’in ev sahipliğinde Almanya İstanbul Başkonsolosu Michael Reiffenstuel, Fransa İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, İsveç İstanbul Başkonsolosu Therese Hydén ile bir araya geldiğini söyledi. Külünk ayrıca sır görüşmede bir kaç ülke temsilcisinin daha bulunduğunu belirtti.

Ne görüştüler?

Külünk, İmamoğlu ve Kaftancıoğlu’na şu soruları yöneltti: “CHP İstanbul Büyükşehir Adayı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yabancı ülke konsolosları ile birlikte Hollanda Konsolosluğunda ne işi olabilir? Ne görüştüler? Azınlık bir grubun dini lideri ile ne konuşuluyor?” Külünk, söz konusu görüşmede Ekrem İmamoğlu ve Canan Kaftancıoğlu’nun kullandığı araçların konsolosluk binasının içerisine alındığının bilgisini paylaştı.

Hepsi İmamoğlu’nu destekliyor

Öte yandan Batılı devletler İmamoğlu’nu desteklediklerini de alenen ilan etmişti. Yüksek Seçim Kurulu’nun şaibeli İstanbul seçimlerini yenileme kararının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan “Biz de, Türkiye’nin diğer dostları gibi, bu sıra dışı kararı not ettik” açıklaması gelmiş, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, YSK nın kararını “anlaşılmaz” olarak nitelendirmişti. Maas, “İstanbul’da kimin belediye başkanı olacağına ancak Türk seçmenlerin iradeleri karar verebilir” ifadelerini kullanmıştı. Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri ise “Erdoğan yenilgiyi kabul etmiyor ve halkın iradesine karşı çıkıyor. Seçimin yenilenmesi için YSK’ya baskı yapıldı. Bu, Türkiye’de seçimlerle demokratik güç geçişinin güvenilirliğini sonlandırır”mesajıyla İmamoğlu’nun sözcülüğüne soyunmuştu.