Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Binali Yıldırım’dan seçim açıklaması: Oylar sandıkta iç edilmiştir!

Binali Yıldırım’dan seçim açıklaması: Oylar sandıkta iç edilmiştir!

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nin sonuçlarıyla ilgili açıklamalarda bulunuyor…

Toplantıda Yıldırım, Maltepe’de yeniden sayımın tamamlanmasının ardından İstanbul seçim sonuçları ve AK Parti’nin bundan sonra izleyeceği yol haritasıyla ilgili sorulara da cevap verdi.

İşte Yıldırım’ın konuşmasından satır başları:

“Bu toplantı ile başta İstanbullu hemşerilerimiz olmak üzere halkımıza sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Neden böyle bir toplantı yapmak hasıl oldu? Bildiğiniz gibi 31 Mart seçimleri Türkiye’de ve İstanbul’da gerçekleşti. Seçimlerden hemen sonra iki açıklama yapıldı. Seçim gecesi önce CHP adayı rakam vererek kazandığını ilan etti. 29 bin 500 civarında oy farkıyla kazandığını ifade etti. Biz de aynı gece 11’i 25 geçe eldeki bilgilere göre biz kazandığımızı söyledik.

YSK Başkanı Sadi Bey 227 bin 889 oy ile Ekrem İmamoğlu’nun daha önde olduğunu ifade etti. Böylece sandık sonuçlarına ilk bilgilerle beraber seçim esnasında, seçim tamamlandıktan sonra ortaya çıkan anormallikler, şaibeler, yolsuzluklar gibi anormalliklerin de gündeme geldiğini hep beraber gördük.

Bu seçimleri ikiye ayırmak gerekir. Bir tanesi seçim günü yapılan işlemler, idari işlemler. İkincisi de seçim sonrası itirazların değerlendirildiği yargısal süreç. Yargısal süreç şu an itibariyle devam ediyor bildiğiniz gibi. Burada gerek AK Parti, gerek diğer partiler CHP ve MHP çeşitli yerlerde itirazlarda bulundu.

Ben kısa bu itirazların bir listesini söylemek istiyorum. 2014 yılı seçimlerinde, AK Parti 84 itiraz yapmış, 77’si reddedilmiş 7’si kabul edilmiş. CHP 45 itiraz yapmış, 4’ü kabul görmüş, 41’i reddedilmiş. Toplamda 191 itiraz olmuş, 19’u kabul görmüş.

2019 yılı seçimlerinde, yani 31 Mart’a geldiğimizde toplam 522 itiraz var, bunun 485’i itiraz görmüş ve 13’ü kabul edilmiş. 24’ü de kısmen kabul edilmiş. Herkes itiraz hakkını kullanmış. İtiraz sürecinde durum nedir itiraz sürecinde? İtirazlar sonucu geldiğimiz nokta nedir?

1946 SEÇİMLERİNİ ÖNREK GÖSTERDİ

Bu itiraz süreci seçim kültürümüzde her seçimde olmuştur. İlk itiraz 1946 seçimlerinde olmuştur. O seçimler yarı serbest seçimlerdir ilk itirazı yapan da CHP’dir. 2014 seçimlerinde de CHP Ankara seçimlerini itiraz sürecinden sonra AYM’ye AİHM’e götürmüştür. Biz hukukun peşindeyiz. Biz vatandaşlarımızın verdriği oyun iç edilmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz. Bunu da kısmen başardık.

Başlangıçta 27 binlerde açıklanan rakamlar bugün 12 binler seviyesine gerilemiştir. Kamuoyunun takdirine bırakıyorum; iki aday birbirine yakın oy aldığı halde neden aradaki fark benim lehime artmaktadır. Bu, şunu gösteriyor; oylar sandıkta iç edilmiştir. Bizim oylar rakibe yazılmıştır. Oyların tamamı sayılabilmiş olsaydı. Rakip aday ve CHP buna rıza gsöterseydi bu seçimin sonucu böyle olmayacaktı. Bu tablo tersine dönecekti. Bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabiki seçimin bu şekile dönüşmesi tadsız bir şey. Sakatlanmış bir sonuçla başkan olunması hoş olmaz…”

Biz başından beri ‘Seçim hakim teminatındadır’ diyoruz. Bundan sonra da tüm karar YSK’dadır. Bizim de CHP’nin de birçok itirazları reddetmiştir. Sona yaklaşmak üzereyiz. Maltepe’deki sayım sona erdiğinde sona gelmiş olacağız.

“BİR TAHAMMÜLSÜZLÜK VAR”

 

“Ben bu noktada şunu doğrusu anlayabilmiş değilim. Bir tahammülsüzlük var. ‘Seçimi kazandım verin matbatayı’ Seçimin kazandığı kararını sen mi vereceksin? Bunun kararını verecek YSK’dır. Böyle bir karar var mı? Belediye başkanıyım diye kart bastırırsan, Anıtkabir’de defter imzalarsan, sokakta miting yaparsan, YSK’nın vereceği kararı etkilemekten başka ne işe yarar. Hukuk devletinde karar vericileri, hakimleri etkilemek mümkün değildir. Hakimler kararlarıyla konuşur. Hepimize düşen sonuçları sükunetle beklemektir. Dış ülkelerden medet ummak bizim milletimizin canını sıkmaktadır. Ve dünyaya Türkiye’yi şikayet etmek Türk demokrasisine yapılacak en büyük kötülüktür. Rakibim olan Sayın İmamoğlu’nu bu konuda sükunete davet ediyorum. Sadece sandıktaki oylarda değil daha birçok noktada sıkıntılar var. Mesela Büyükçekmece…”

 

ABDULLAH GÜLER: TUTUKLANAN 2 KİŞİ 7 BİN 853 İŞLEM YAPMIŞTIR 

Binali Yıldırım’ın söz verdiği AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, Büyükçekmece’deki iddialara yönelik şunları söyledi:

“Büyükçekmece’de askıya çıkan seçmen listeleri yapılan inceleme sonucu  yapılan soruşturma sonucu 12 kişi hakkında işlem yapılmış 2 kişi tutuklanmıştır.  Bu iki kişi Büyükçekmece’de çalışan iki işçinin nüfus müdürlüğünde göreve başlamıştır. Bu kişi bugüne kadar şifresiyle 7 bin 853 işlem yapmıştır. 24 Haziran seçmen listesinde yer alan 3 bin 155 kişinin seçmen statüsünü düşürmüştür. Büyükçekmece’de seçmen olması hukuken mümkün olmadığı halde sahte numaratajla vererek arsa, inşaat, bina için yeni mesken oluşturarak sahte 7 bine yakın işlem gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştır. 137. maddeye dayanarak yaptığımız itirazımız, olağanüstü itiraz yoludur. Seçimlerin sonuçlarını doğrudan etkileyen olayların yaşanması halinde itirazcıya 137. madde olağanüstü itiraz yoluyla seçimlerin yenilenmesi hakkı tanıyor. Yapılacak işlemlerin sonrasında Büyükçekmece seçmen listesinde seçmen olarak hukuken tanınması mümkün olmayan kişiler var. Sahteciliği savcılık soruşturmasında ve idari soruşturmada yer alıyor.”

“SAHTEKÂRLIK YAPILDI”

Güler’in ardından yeniden söz alan ve 6 binden fazla sandıkta usülsüzlük olduğunu savunan Yıldırım “Büyükçekmece’de yapılan sahtekarlık. Örneğin müttefikiz MHP İlçe başkanının evine 6 tane seçmen yazılmış haberi yok. Bunu yapan kim? CHP’li Büyükçekmece Belediyesinden nüfusa geçici görevlendirilen birisi. Sahtekarlığın son kullanma tarihi olmaz. Sahtekarlık başta yapılmışsa sonuna kadar devam eder.
Bu itiraz değil. Seçmenin iradesini çalmanın miadı olmaz. İstanbulluların takdirine sunuyorum” dedi.

MURDAR ETİN KAVURMNASI OLMAZ

Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu’nu kıyaslayan Yıldırım “Yavaş ismi gibi hareket etmiş. Belgesini aldıktan sonra Anıtkabir’e gitmiş ve altına da haklı olarak imzasını atmış ve görevine başlamış.
Sorumluluk taşımak bu devlet umuru görmek bu. Keşke İmamoğlu da bunu yapsaydı. Tribün tribün dolaşacağına sakin benim gibi sonuçları bekleseydi. Bu benim 15 gün içerisinde ikinci toplantım. Dolayısıyla bir itiraz süreci varsa bizim buna hakkıyla riayet edip sonucu beklemek. İstediğiniz kadar bağırıp çağırın. Hakimler hiçbir şekilde tehditlerle parmak sallamayla karar vermezler” dedi.

Seçimlerin murdar edildiğini belirten Yıldırım “Murdar etin kavurması olmaz” diye konuştu.

YSK KARARI NEYSE ONA GÖRE DURUM DEĞERLENDİRİLECEK

Yıldırım bir gazetecinin “Seçimler iptal edilirse yeniden aday olacak mısınız?” sorusuna “Süreci YSK yönetiyor. Dolayısıyla YSK’nın vereceği karar ortada yokken bu şekilde bir öngörüde bulunmak anlam ifade etmez. Bekleyelim YSK’nın kararı neyse ona göre durumunu değerlendirecek.” dedi.

MALTEPE İDDİALARIYLA İLGİLİ GÜLER’DEN AÇIKLAMA

AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler bu kez Maltepe’deki sayımla ilgili söz aldı:
“Maltepe’de bin 89 sandıkta başlayan sayım CHP itirazı üzerine durduruldu. Biz açık şeffaf bir şekilde devam etmesi için YSK’ya tam kanunsuzluk talepli itirazda bulunduk. YSK bizi haklı buldu. Şöyle bir talep geldi bin 89 sandık var hızlandıralım. Sadece bizim iyi niyetimizle 5’er tane daha sayım tasnif heyeti kuruldu, ilk günlerde. Bir gün çalıştı bu heyet. CHP’nin yetkilileri bir kargaşa çıkararak bu tasnif heyetlerinin kaldırılmasını istedi ve kaldırıldı. Perşembe’den bugüne kadar süre içerisinde. Burada seçim kurulları tek heyetle devam etti. Baktılar sayımın bitmesi lazım, mazbata mazbata diye tutturuyorlar. Alelacele oldu bitti ile yeniden tasnif heyeti kurdular. 5’er tane daha… O da yetmez 30’a çıkardılar. Bugüne kadar yapılan oy sayımlarıyla ilgili engelleyici CHP’dir. 2-3 kişiyle oy sayımı yaptılar. Torbaları açtılar. Bu bile başlı başına seçimin iptalini gerektiren bir durumdur. 400 tane oy torbasındaki pusula yeniden sayılacak diyorlar, evet yeniden sayılacak. Bir usulsüzlük varsa tutanağa geçireceğiz. Mevzuat çok belli. Bütün siyasi partileri ve YSK’yı bağlar. CHP istiyor diye Maltepe’deki usulsüzlüklere göz yummayacağız.”

3 YERİNE 2 OY PUSULASI İDDİASI

Sözü tekrar alan Binali Yıldırım, şunları kaydetti: “Olay çok basit eşeledikçe bir şeyler çıkıyor. Yapılması gereken sonucu beklemek. İstanbul için verilen oyun kaybolmaması için mücadele ediyoruz. Bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. kararı YSK verecektir. YSK kararı da herkesi bağlayan bir karar olacaktır. İmamoğlu ilk günlerdeki konuşmasında tek güvendiğim kurum YSK demiştir. Bugünlerde o açıklamayı değiştirmeye çalışıyor. Hukuk devletinde müracaat edeceğimiz başka bir makam bulunmamaktadır. Sayım neden tamamlanmıyor lafının da maksatlı olduğunu işte gördük. Seçim gecesi sayım heyetinin sayısı sandık sayısı kadardı. 8-9 saatte saydılar. Şimdi heyet sayısı 150’yi geçmez. 150 heyetin bu kadar oyu ne kadar zamanda sayacağı ortada. İtiraz süreci devam ettiğine göre işi yönetecek olan seçim kuruludur.

Bazen şu da söyleniyor, gözünüzü dört açsaydınız da hile olmasaydı. İyi tamam buna itirazım yok. Ama bu hırsızlığı şaibeyi yolsuzlukları haklı gösterir mi? İtiraz etmesek 29 binden 12 bine kadar çalınan oyları geri getirmesek gitmişti o oylar. Biz bize verilen ya da rakip adaya verilen oyların yerine gitmesine meshulüz. Burada organize bir kötülüğün olduğunu ortaya konuluyor. Seçimden sonra bizi yüzlerce insan aradı. Sandıklarda 3 tane pusula verilmesi gerekirken iki tane pusula verildiğini söylüyor insanlar. Bu da üzerinde durulması gerken bir durumdur. Bu da somut bir şüphedir. Onlarca delilden bahsedebiliriz. Usulsüzlükten bahsedebiliriz. Bizim amacımız itiraz süreçlerinin sağlıklı bir şekilde işlemesi.”

Ardından toplantının soru-cevap kısmına geçildi.

Binali Yıldırım: Biz parti olarak her seçimden sonra özeleştirimizi yaparız. Bu seçimde de aynı şekilde yaptık. Sandık başında görevliler var. Bu seçimdeki yapı, bu seçimlerde ittifaktan solayı biraz farklı oluştu. Cumhur İttifakı olarak Beşiktaş, Silivri, Maltepe dışında MHP girmediği için üye veremedi. Bunları ittifak çerçevesinde düşündüğünüzde ağırlık diğer ittifakın üyelerinde görülüyor. Seçimde AK Parti amblemi üzerine basılıyor mühür. Çoğunluk diğer ittifakta olduğu için oy geçersiz sayılıyor. Bu kadar açık ve net hususu oylamaya sunmak bir anlam ifade ediyor. Biz dikkat etmeliydik. Gözden kaçırdığımız şeyler organize kötülükleri masum göstermemeli. İş düzgün yapılmamıştır. Sandık günü ve sonraki sayım süresi içerisinde 20’den fazla kanunlara uymayan usulsüzlükler tespit edilmiştir.

“AMİGOLUKLA BAŞKANLIK OLMAZ”

(İmamoğlu’nun Süper Lig maçlarına gitmesi): “Ben bunu doğru bulmuyorum. Amigolukla başkanlık olmaz. Başkanlığı verecek olan YSK’dır. Seçim sonrası sürecin sonuçlanmasını beklemek gerekir. Bunun dışında yapılacak her türlü taşkınlık toplumsal gerginlik sürece zarar verir.”

(Bakanlarla görüştüğü iddiası): “Ben AK Parti’de başbakanlık yaptım. Genel Başkanım ve bakanlarla her zaman görüşürüm. Bunu daha önce de ben açıkladım. Buradan yola çıkarak YSK’yı etkileme gibi bir ithamda bulunmak akla ziyan bir iştir.”
Abdullah Güler: Kanuna göre bir ilçede mazbata kavramı bir genelge de geçmez. Buna tutanak denir. Seçim çevresinde en fazla oy alan kişiye verilen belgeye mazbata diyoruz. Büyükçekmece’de sayımlar tamamlandı, ilçe birleştirme tutanakları hazır. CHP adayına verildi mazbata. Büyükşehirde ne oldu? İlçe seçim tutanakları il seçim kuruluna gönderilir ve birleştirilmede en fazla oy alan aday seçilir. Bunlar olmadan duyuma göre mi vereceksiniz mazbatayı. Bu daha sağlanmadı, Maltepe’de sayım devam ediyor. Birçok ilçemizde geçen haftaya kadar devam ediyordu. Maltepe bittikten sonra ilçe seçim tutanağı hazırlanacak ve mazbata verilecek.

Binali Yıldırım: “Halka inememe diye bir şey olamaz. Benim tabiatıma ters. Sokağı hareketlendirme alışkanlığı yeni değil. Bu alışkanlığın geçmişte de örneklerini gördük. Bunun hukuk devletinde yeri olmadığını herkesin bilmesi lazım.

Ekrem İmamoğlu’da bie sabırsızlık hali var. Ağır başlı bir şekilde sonucu beklemesi daha uygun olur. Sürecin sağlıklı bir şekilde sonuçlandırılmasına katkı sağlamalıdır. Ben başından beri bunu yaptık. Dakika başı çıkıp her şeye açıklama yapmadım, laf yetiştirmedim. Benim devlet adamlığı anlayışıma uymayan bir şeydir. Seçimin itiraz süreci devam etmektedir.”

(İstanbul seçimi iptal edilir mi?): Bu dosya bildiğimiz bir gerçek var. Uzmanlarımız bu çalışmayı yaptı, tam kanunsuzluk olduğu gerekçesiyle müracaat yapılacak. Şu aşamada söyleyeceklerim bundan ibaret. Kendimi YSK yerine koyup bir şey söyleyemem ama ciddi yolsuzluklar ve seçimi sakatlayan ciddi deliller mevcut. 

Büyükçekmece’de daha önce başlayan süreçte 2 tutuklu var. Seçim sonrası gelişmelerle ilgili de savcılıklar bir tahkikat yapıyor. Suç duyuruları yapıldı, gereğini yapmak savcıların işi.” 

2014 AK PARTİ ADAYINDAN DAHA FAZLA OY ALDIM

2014 seçiminde AK Parti adayından daha fazla aldım. Bunun bilinmesini isterim. Karşı adayın daha fazla oy almasının nedeni ittifakların oluşmasından kaynaklanıyor. 24 Haziran seçimlerinde partimizin aldığı oydan 278 bin oy daha fazla aldım. Daha düşük oy aldığım iddiası gerçeği yansıtmıyor.” 

“İSTERLERSE DAĞA TAŞA YAZSINLAR”

CHP de Ekrem Bey’in korosuna katılmış vaziyette. İsterlerse (Belediye Başkanı unvanını) caddelere dağa taşa da yazsınlar. YSK vermeden bunu yazmak görmemişliktir. Az önce Mansur Yavaş örneğini verdim. İkisi de Millet İttifakı’nın adayı. Halkımızın takdirine sunuyorum.

Partiler AK Parti de dahil seçimlerle ilgili değerlendirmelerini parti görevlilerinin sandıklardan getirdiği sandık sonuç bilgisine göre yaparlar. YSK’ya göre partiler bu işi daha hızlı yaparlar. YSK’nın gayriresmi sonuçları hakkında bilgi vermeden partiler sonucun ne olduğnuu bilirler. Anadolu Ajansı seçimleri idare eden bir ajans değildir. AA da kendi kendine habercilikte mesafe katedebilmek için yaptığı bir çalışmadır. Neden kesinti olmuştur bunun cevabını verecek olan AA’dır diye düşünüyorum.

Büyükçekmece’de 2 tane tutuklu var. Nüfustakilerin tamamıyla ilgili idari soruşturma devam ediyor. 

“MESELE BAŞKANLIK DEĞİL”

Biz haklarımızı aramakla sorumluyuz. Bizim hak arama titizliğimiz sadece seçimi kazanmak meselesi değil. Seçmenlerin oyunun yerini bulmasından emin olmak istiyoruz. Gidip oyunu veren insanların oyunun yerini bulduğundan emin olmasını istiyoruz. Bunu ortaya çıkarmak için olağanüstü gayret gösteriyoruz. Mesele başkanlık değil. Bu demokrasi ve birisi kazanacak. Diğerine düşen görev de onu takdir etmektir. Keşke bu seçim organize kötülüklerle anılan bir seçim olmasaydı.”